czwartek, 1 czerwca, 2023
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceUwaga, zmiany w systemie paszportowym!

Uwaga, zmiany w systemie paszportowym!

W związku z wejściem w życie nowej ustawy o dokumentach paszportowych i uruchomieniem Rejestru Dokumentów Paszportowych, od 8 listopada, godz. 14:00 (czasu środkowoeuropejskiego) do 13 listopada 2022 r. organy paszportowe, w tym także urzędy konsularne, nie będą przyjmować wniosków o wydanie paszportu. W tym okresie nie będzie także możliwości odbioru dokumentów.

W okresie od 8 do 13 listopada nie będzie możliwości składania wniosków ani odbioru dokumentów paszportowych. Fot. Shutterstock

Placówki konsularne proszą o uwzględnienie powyższego w planach wyjazdowych i zaplanowanie wizyt w urzędach konsularnych najpóźniej 8 listopada 2022 r. do godz. 14:00 czasu środkowoeuropejskiego lub po 14 listopada 2022 r. W tym okresie jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach organy paszportowe będą mogły wydawać wyłącznie paszporty tymczasowe.

Nowy system paszportowy wprowadzi udogodnienia, m.in. nie będzie trzeba wypełniać papierowego wniosku, choć nadal trzeba będzie przyjść osobiście do urzędu. Obniżona zostanie granica wiekowa wydawania paszportów z 10-letnim terminem ważności – teraz będą otrzymywać je dzieci już od ukończenia 12. roku życia. Ponadto posiadacze paszportów zyskają dostęp do takich e-usług jak weryfikacja ważności paszportu, sprawdzenie danych przetwarzanych w rejestrze, czy zgłoszenie utraty skutkujące unieważnieniem paszportu.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -