środa, 22 marca, 2023
Strona głównaPoloniaFlorydaUtwory w wykonaniu Miłosza Gąsiora na lotnisku w Tampie

Utwory w wykonaniu Miłosza Gąsiora na lotnisku w Tampie

Międzynarodowy port lotniczy w Tampie na Florydzie należy do największych lotnisk w USA. W okresie przedświątecznym pasażerowie, których tysiące przewijają się przez terminal, mogą liczyć na dodatkowe atrakcje, m.in. w postaci ogromnej, wysokiej na kilka metrów choinki oraz występów lokalnych artystów. Wśród nich jest też młody polski pianista Miłosz Gąsior.

Miłosz Gąsior jest jednym z artystów, którzy w okresie przedświątecznym będą występować na międzynarodowym lotnisku w Tampie na Florydzie. Fot. Archiwum Bożeny Gąsior

Talent i inspiracja

Miłosz wraz z rodzicami i bratem mieszka na Florydzie. W wieku 2 lat zdiagnozowano u niego autyzm. Ze względu na stopień zaburzeń lekarze nie dawali dużych szans na to, żeby chłopiec w przyszłości mógł się normalnie komunikować czy funkcjonować w społeczeństwie, nie mówiąc już o jakiejkolwiek karierze. Ale dzięki własnemu talentowi i wytrwałości oraz ogromnemu wsparciu swojej rodziny 19-letni obecnie Miłosz Gąsior jest rozpoznawalnym w środowisku polonijnym i poza nim pianistą, który odnosi coraz większe sukcesy.

Na co dzień Miłosz jest uczniem Pinellas County Center for the Arts, gdzie przyjęto go jako pierwszego autystycznego ucznia fortepianu w 35-letniej historii tej szkoły. Jest obecnie w 12. klasie. Jego pasja oraz to, jak dzięki niej radzi sobie z autyzmem, została dostrzeżona i doceniona przez fundację Help Us Gather (HUG), działającą na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Nastolatek został uhonorowany tytułem Mister Inspirational 2022, będącym odzwierciedleniem tego, że dzięki drodze, jaką pokonał, może być inspiracją dla innych osób zmagających się z autyzmem lub innymi zaburzeniami oraz dawać im nadzieję.

Koncertując na lotnisku w Tampie Miłosz będzie ambasadorem organizacji HUG, dzięki której znalazł się w gronie artystów wybranych do przedświątecznych występów. Świątecznych, amerykańskich standardów w aranżacji jazzowej oraz utworów Chopina i polskich kolęd w wykonaniu młodego Polaka można było posłuchać 10 i 11 grudnia. Kolejne występy zaplanowane są na 17 grudnia oraz 24 grudnia w godz. 12 pm – 3 pm.

Jeśli ktoś planuje w tych dniach podróż lub być może ma możliwość odwiedzić lotnisko, serdecznie zapraszam do tego, żeby zatrzymać się na chwilę, posłuchać, jak Miłosz gra – zachęca mama Miłosza, Bożena Gąsior, dodając, że będzie ich łatwo znaleźć, gdyż fortepian jest ustawiony tuż obok choinki i ogromnego różowego flaminga zdobiącego lotnisko.

Miłosz Gąsior to 19-letni pianista mieszkający na Florydzie, u którego w dzieciństwie zdiagnozowano autyzm. Muzyka jest jego sposobem komunikacji ze światem. Fot. Archiwum Bożeny Gąsior

Każdy może pomóc Miłoszowi!

W okresie świątecznym Miłosza będzie można też usłyszeć w klubie Polonia Society of Korona, Inc., gdzie 18 grudnia wystąpi na klubowej wigilii. – Bardzo cieszy nas wsparcie lokalnej Polonii, to, że Miłosz jest zapraszany do występów w polonijnych klubach. Miał okazję już występować w klubie Polonia, Inc. w St. Petersburg, Polonia Society of Korona, Inc., Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater, bierze udział w wydarzeniach, w których uczestniczą uczniowie Polskiej Szkoły im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tarpon Springs, występował w Sarasocie, w lecie wziął udział w Festiwalu Polonaise w Chicago, w którym wzięły też udział liczne gwiazdy z Polski i z USA, to było bardzo ważne doświadczenia dla niego – wylicza Bożena Gąsior, podkreślając, że ta akceptacja i integracja z ludźmi jest dla Miłosza bardzo ważna. – On żyje w swoim świecie i nie potrafi okazać emocji w sposób taki, jak inni ludzie, ale komunikuje się poprzez muzykę i daje ludziom to, co może – właśnie dzieląc się swoim talentem, swoją pasją – tłumaczy pani Bożena, która od początku wspiera syna na każdym kroku, również w rozwoju kariery muzycznej, co jednak nie jest łatwe.

Fot. Archiwum Bożeny Gąsior

Na początku nie planowaliśmy zostać na Florydzie na stałe, myśleliśmy o powrocie do Polski. Ale tu w 2003 roku urodził się Miłosz, a po usłyszeniu diagnozy zdecydowaliśmy, że Stany Zjednoczone dają większe możliwości, jeśli chodzi o terapię i jego rozwój. Zostaliśmy, ale nie ukrywam, że codzienność nie jest łatwa, czasem to ciągła walka z przeciwnościami losu, ale wiem, że walczę o przyszłość mojego syna i to oraz wiara daje mi siłę – mówi pani Bożena. – Mam nadzieję, że Miłosz będzie mógł w przyszłości realizować się jako pianista. Muzyka jest jego życiem. Widzę, jak wiele satysfakcji daje mu gra, z jakim zaangażowaniem i pasją poświęca się muzyce, spędzając przy fortepianie wiele godzin – stwierdza, pytana o to, jak widzi przyszłość syna.

Utworów w wykonaniu Miłosza można posłuchać na jego kanale YouTube „Muzyka jest moim życiem – Milosz Gąsior Defying Autism with Music”. Poprzez subskrypcję można wesprzeć młodego artystę. Każde wyświetlenie, polubienie lub komentarz mogą pomóc Miłoszowi dotrzeć do nowej publiczności. – To tak niewiele, jedno kliknięcie, kilka minut, żeby obejrzeć nagranie, ale dla nas, dla Miłosza, to znaczy bardzo dużo. Bardzo proszę o ten mały gest na święta, w ten sposób każdy może pomóc Miłoszowi – mówi Bożena Gąsior.

Joanna Szybiak


Nagrania Miłosza Gąsiora można obejrzeć na YouTube:
www.youtube.com/@miloszgasiordefyingautismw5458

Zachęcamy do subskrypcji lub zostawienia komentarza!

Muzyczną drogę Miłosza można śledzić także na facebooku:
facebook.com/MiloszGasiorDefyingAutismwithMusic

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -