czwartek, 22 lutego, 2024
Strona głównaPoloniaPensylwaniaUroczystości ku czci papieża Jana Pawła II w Amerykańskiej Częstochowie

Uroczystości ku czci papieża Jana Pawła II w Amerykańskiej Częstochowie

W Amerykańskiej Częstochowie przez cały tydzień – w dniach 16-23 października – odbywały się wydarzenia poświęcone św. Janowi Pawłowi II. Termin ten został wybrany nieprzypadkowo, bowiem w tych dniach przypadały dwie ważne rocznice związane z papieżem-Polakiem: 16 października – wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (oraz obchodzony z tej okazji Dzień Papieski) i 22 października – liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II (oraz dzień uroczystego rozpoczęcia jego pontyfikatu). Uroczystości te związane były przede wszystkim z ukończeniem pierwszej fazy projektu ewangelizacyjnego „Understanding, Appreciating and Promoting Our Catholic Intellectual Heritage Through the Teaching of St. John Paul II”, który polegał na wykorzystaniu funduszy dotacyjnych od Ambassador’s Fund for Catholic Education, aby krzewić nauczanie papieża w dziedzinie edukacji i ewangelizacji.

Uroczystości zainaugurowała uroczysta msza św. odprawiona w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown 16 października przez bp. Michaela Fitzgeralda, biskupa pomocniczego archidiecezji filadelfijskiej. Fot. czestochowa.us

Uroczystości rozpoczęły się 16 października od mszy św. pod przewodnictwem bp. Michaela Fitzgeralda, biskupa pomocniczego archidiecezji filadelfijskiej. Szczególny charakter tego dnia podkreślała także kolejna już rocznica poświęcenia Górnego Kościoła w Amerykańskiej Częstochowie, którego dokonał kard. John Król w 1966 roku. Bp Fitzgerald w swojej homilii skupił się na rozległej duchowej spuściźnie św. Jana Pawła II, przypominając jego pisma, zwłaszcza Encykliki, które napisał przez 27 lat swojego pontyfikatu. Po mszy św. odbyło się oficjalne otwarcie i poświęcenie nowego studia nagraniowego „Redemptoris Missio Media Room & Studio”, które mieści się nieopodal Kaplicy Matki Bożej, w dolnym kościele Sanktuarium. Poświęcenia dokonał bp Fitzgerald w obecności o. Tadeusza Lizińczyka, prowincjała paulinów w USA, ojców paulinów, członków zarządu Ambassador’s Fund for Catholic Education oraz sanktuaryjnych wolontariuszy medialnych. Następnie odbyło się poświęcenie odnowionej sali konferencyjnej w budynku Visitor Center. Oba te pomieszczenia zostały wykonane i zmodernizowane przy wykorzystaniu środków dotacyjnych. Po modlitwie poświęcenia odbyła się krótka konferencja prasowa, na której o. Tymoteusz Tarnacki przybliżył ideę projektu oraz proces trwania prac oraz dalsze plany na rozwój medialno-edukacyjny, związany z duchowością i nauczaniem św. Jana Pawła II. Głos również zabrali: Matthew McCloskey, prezydent Ambassador’s Fund for Catholic Education, o. Tadeusz Lizińczyk oraz bp Fitzgerald.

Przez kolejne dwa dni tygodnia poświęconego św. Janowi Pawłowi II można było zwiedzić studia nagraniowe oraz obejrzeć wcześniej nagrane programy wideo „Voice of American Czestochowa” w nowym studiu. Gośćmi dwóch pierwszych programów byli: bp Michael Fitzgerald, Jorge Ignacio Fernandez, o. Sebastian Hanks, o. Józef Olczak, o. Tadeusz Lizińczyk oraz Janet Iaquinto. Natomiast prowadzącym był o. Tymoteusz Tarnacki. Programy te można odnaleźć na sanktuaryjnym kanale YouTube: American Czestochowa, pod następującymi tytułami: „St. John Paul II & American Czestochowa” oraz „The Legacy of St. John Paul II”.

W kolejne dni uroczystości można było poznać lepiej życie i nauczanie św. Jana Pawła II poprzez projekcję filmu „Karol. Człowiek, który został papieżem” oraz biorąc udział w wykładzie o. Tymoteusza Tarnackiego pt. „Odnowa Eucharystyczna w życiu i nauczaniu św. Jana Pawła II”. Szczególnie interesującym wydarzeniem była „Noc w Muzeum”, czyli wieczorna prezentacja Muzeum św. Jana Pawła II w Amerykańskiej Częstochowie. W godzinach wieczornym muzeum było otwarte dla zwiedzających i tych, którzy byli chętni dowiedzieć się więcej o życiu papieża-Polaka oraz zobaczyć ciekawe eksponaty związane z jego życiem. Specjalną prezentację poprowadził o. Tadeusz Lizińczyk wraz z Janet Iaquinto. Wydarzenie to było transmitowane na żywo i jest dostępne na kanale YouTube Amerykańskiej Częstochowy.

22 października w Amerykańskiej Częstochowie odbyła się Konferencja dla Kobiet, organizowana przez Archidiecezję Filadelfia, w której wzięło udział ok. 1,300 kobiet. Fot. czestochowa.us

22 października, tj. w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, odbyła się uroczysta msza św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył o. Jan Kolmaga. W tym samym czasie w Górnym Kościele odbywała się również Konferencja dla Kobiet, organizowana przez Archidiecezję Filadelfia. Konferencja ta zgromadziła około 1,300 kobiet. Obecni na niej byli m. in. abp Nelson Perez, ordynariusz archidiecezji Filadelfii, biskup pomocniczy John McIntyre oraz wielu znanych prelegentów. W czasie homilii abp Perez przede wszystkim wspomniał o swoich osobistych związkach i spotkaniach ze św. Janem Pawłem II oraz skupił się na jego sztandarowym słowach „Nie lękajcie się”.

Uroczystości ku czci św. Jana Pawła II zakończyły się w niedzielę, 23 października, podczas wieczornej projekcji filmu „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”. Po filmie uczestnicy wzięli udział w spotkaniu dyskusyjnym oraz podzielili się wieloma pięknymi świadectwami i przeżyciami, których dostarczył im tydzień stykania się z życiem, nauczaniem i dziedzictwem św. Jana Pawła II.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -