sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkUroczysta msza św. z okazji 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II w...

Uroczysta msza św. z okazji 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II w Katedrze św. Patryka na Manhattanie

W niedzielę, 7 kwietnia, w Katedrze św. Patryka na Manhattanie odbyła się uroczysta msza św., podczas której uczczono pamięć św. Jana Pawła II w 10. rocznicę jego kanonizacji. Uroczystej mszy św. przewodniczył arcybiskup Nowego Jorku, kardynał Timothy Dolan, a koncelebrował biskup pomocniczy diecezji Brooklynu Witold Mroziewski. Uroczystość była współorganizowana przez Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku i zgromadziła licznych przedstawicieli amerykańskiej Polonii.

Przed głównym ołtarzem znajdującej się w samym sercu Manhattanu Katedry św. Patryka ustawiono portret polskiego papieża. Na honorowym miejscu prezentowany był też obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany wg wskazówek, jakie podczas objawień otrzymała św. Faustyna. W wygłoszonej przez siebie homilii kard. Dolan nawiązał do przypadającej właśnie 7 kwietnia Niedzieli Miłosierdzia Bożego, wskazując, że kult ten wywodzi się z Polski i rozpropagowany został przez Jana Pawła II. Wspominając św. Faustynę, kardynał zauważył, że przesłanie młodej zakonnicy w sposób szczególny urzekło młodego polskiego kapłana, Karola Wojtyłę. A kiedy ten został wybrany na Stolicę Piotrową, przedstawił je reszcie świata. – To papież Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę – przypomniał kard. Dolan. Wspomniał także o rocznicy śmierci polskiego papieża, która minęła 2 kwietnia, oraz o tym, że odszedł do Domu Ojca w wigilię niedzieli Miłosierdzia Bożego.

Podczas nabożeństwa nie zabrakło polskich akcentów, w tym pieśni „Serdeczna Matko”, która rozbrzmiała w świątyni.

Na uroczystości obecni byli też przedstawiciele polskich władz w osobach ambasadora RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Krzysztofa Szczerskiego, konsula generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego i wicekonsula Stanisława Starnawskiego.

Konsul generalny RP Adrian Kubicki w krótkim przemówieniu przypomniał obecnym w świątyni zasługi papieża – Polaka dla Polski i świata. Nawiązał do historycznej pielgrzymki Ojca Świętego do ojczyzny w 1979 roku i słów, które wtedy padły: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi!… Tej ziemi!”. Kubicki zauważył, że tchnęły one nową nadzieję i dały siłę tysiącom Polaków do walki z komunistycznym reżimem. – Pamiętamy Go także jako człowieka, który kochał wolność i demokrację. Pokazał to przez wiele swoich działań, a także osobistą przyjaźń ze wspaniałym prezydentem USA Ronaldem Reaganem i innymi przywódcami wolnego świata – mówił konsul.

W nabożeństwie wzięli udział przedstawiciele polonijnych organizacji i stowarzyszeń, w tym weterani ze Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, którzy wystawili poczty sztandarowe, polscy harcerze i harcerki, młodzież z polonijnych szkół, członkowie Stowarzyszenia Podhalan w New Jersey, którzy przybyli na mszę św. w tradycyjnych, góralskich strojach, a także reprezentacja Parady Pułaskiego, w tym Wielki Marszałek tegorocznej parady Piotr Praszkowicz.

JLS
Fot. facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -