wtorek, 27 lutego, 2024
Strona głównaGorący TematUkraina ze statusem państwa kandydata do UE

Ukraina ze statusem państwa kandydata do UE

W czwartek, 23 czerwca, Rada Europejska zdecydowała o statusie kandydata do Unii Europejskiej dla Ukrainy i Mołdawii.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula Von Der Leyen wręczyła Wołodymyrowi Zełenskiemu dokumenty niezbędne do nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE podczas swojej wizyty w Kijowie 8 kwietnia br. Fot. screenshot

Przyjmuję z satysfakcją decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE. To historyczny moment – odniósł się do decyzji Rady Europejskiej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, podkreślając, że „przyszłość Ukrainy jest w UE”.

Do historycznej dla Ukrainy decyzji odniósł się także na Twitterze, gdzie napisał, że „z satysfakcją przyjmuje decyzję UE o przyznaniu Ukrainie statusu państwa kandydującego do Wspólnoty”. Uznał, że jest to „moment unikalny i historyczny” w relacjach jego kraju z Unią.

Decyzję też szeroko skomentowali przedstawiciele innych państw i czołowi unijni politycy, zaznaczając, że to dowód solidarności i jedności Europy oraz silny sygnał dla Rosji. Do sprawy odniósł się także premier Polski.

To historyczny dzień dla Europy. To wielka chwila dla jedności Europy i obrony jej podstawowych wartości. Walka o wolność trwa! – skomentował Mateusz Morawiecki.

Rada Europejska postanowiła także uznać europejską perspektywę Gruzji i zapowiedziała, że w przyszłości jest gotowa przyznać także jej status kraju kandydującego.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -