piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaTrwa Narodowy Spis Powszechny

Trwa Narodowy Spis Powszechny

W Polsce trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. i potrwa do 30 września 2021 r. Udział w spisie jest obowiązkowy. Dotyczy to również obywateli polskich przebywających za granicami ojczyzny, o ile nie dokonali wymeldowania z pobytu stałego w Polsce przed wyjazdem na stałe za granicę. W spisie powinni wziąć udział również cudzoziemcy mieszkający na stałe w Polsce. Natomiast obowiązek spisu nie dotyczy Polaków, którzy na stałe wyjechali z Polski i się wymeldowali, nawet jeśli posiadają na terenie kraju jakieś nieruchomości. Odpowiadając na pytania, należy wskazać swoje miejsce zamieszkania na dzień 31 marca 2021 r.

Fot. gov.pl

Powszechne spisy ludności i mieszkań przeprowadzane są co 10 lat. Zbierane są w nich m.in. informacje o miejscu zamieszkania, wieku Polaków, ich mobilności, wykształceniu czy statusie na rynku pracy. Te podstawowe informacje na temat ludności stanowią dla Głównego Urzędu Statystycznego jedne z najważniejszych danych. Na podstawie wyników spisu ustalane są m.in. budżety samorządów, kształtowane jest zagospodarowanie przestrzenne regionu, opracowywana polityka oświatowa i w zakresie ochrony zdrowia. Badana jest także struktura wyznaniowa i etniczna kraju.

Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną. Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia.

Spisu każdy może dokonać samodzielnie przez internet za pośrednictwem aplikacji, która jest dostępna na stronie https://spis.gov.pl.

WEM

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -