poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaPoloniaMassachusettsTradycyjne Święto Plonów w Bazylice św. Józefa w Webster

Tradycyjne Święto Plonów w Bazylice św. Józefa w Webster

W niedzielę, 29 sierpnia, odbyły się parafialne dożynki w Bazylice św. Józefa w Webster. Uroczystości dożynkowe celebrowane były podczas dwujęzycznej mszy świętej o godz. 10:30.

Fot. Halina Głowacka

Mszę św. celebrował proboszcz ks. Grzegorz Chodkowski, natomiast okolicznościową homilię wygłosił jego poprzednik, ks. prałat Antoni Czarnecki. – Święto Plonów jest głęboko związane z naszą polską, ludową tradycją (…) Dożynki to piękna tradycja, która pokazuje, jak życie ludzkie związane jest z ziemią, z porządkiem natury, z Bożą obecnością w przyrodzie i w człowieku – mówił. Podkreślał, że święto dożynkowe to docenienie pracy rolnika, pszczelarza oraz ogólnie pracy ludzkich rąk, dzięki której całe społeczności mogą funkcjonować. „Modlitwą i pracą ludzie się bogacą” – przypomniał znane powiedzenie. – Możliwość dziękczynienia Bogu za wszystko, czym nas obdarzył, jest wielkim darem – stwierdził, dodając, że jeśli ktoś nie potrafi dziękować za otrzymane łaski i dary, nie potrafi też dawać nic od siebie. – Wdzięczność ma potężną moc! – mówił, apelując, by w tym duchu dziękczynienia zwracać się ku Bogu i drugiemu człowiekowi. Przypomniał też, że wiara i tradycje legły niegdyś u podstaw powstania państwa polskiego oraz umożliwiły mu przetrwanie. – Naszą powinnością jest kontynuowanie tej tradycji – dodał.

Po mszy św. parafianie i pozostali uczestnicy wzięli udział w pikniku zorganizowanym koło kościoła, na którym czekało na nich smaczne jedzenie i muzyka. Wszystko przebiegło w wyjątkowo przyjacielskiej i rodzinnej atmosferze.

JLS


Więcej zdjęć na: https://bialyorzel24.com/parafialne-dozynki-w-bazylice-sw-jozefa-w-webster/

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -