poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkTradycyjne świąteczne spotkanie w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Stanisława Moniuszki w Rockaway...

Tradycyjne świąteczne spotkanie w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Stanisława Moniuszki w Rockaway Beach

Szkolna wigilia zorganizowana w Polskiej Szkole Dokształcającej im. Stanisława Moniuszki w Rockaway Beach była okazją do tego, by pokazać dzieciom jak najwięcej tradycji związanych ze świętami.

Spotkanie rozpoczęło się modlitwą poprowadzoną przez ks. Daniela i odczytaniem fragmentu Ewangelii o narodzinach Jezusa. Następnie podzielono się opłatkiem, nie obyło się też bez wspólnego kolędowania. Rodzice zadbali o to, by na stole znalazło się 12 potraw, a pod białym obrusem sianko.

Podczas jasełek wspólnie z ks. Jamesem Rodriguezem wszyscy obecni wypatrywali pierwszej gwiazdki i radowali się razem z aniołkami, śpiewając „Gloria in excelsis Deo!”. Dzieci własnoręcznie zrobiły choinkowe łańcuchy z papieru, z wizytą wpadł też Święty Mikołaj, a rodzice i nauczyciele niczym pomocne elfy pomogli mu w rozdawaniu podarunków.

Spotkanie urozmaicały wspólne zabawy i drużynowe konkurencje, m.in. na najdłuższy łańcuch, który stworzyła ekipa w składzie: Marta i Natalia Bielicka z tatą Krzysztofem, Dominika, Pola i Julia Zajdel, Aneta i Ella Dabrowski oraz Julia Wroblewski. Natomiast drużyna w składzie: Daria Morawiec, Iga Morawiec, Lukas z mamą Kasią i babcią Krystyną Serafin, Wiktoria Pelc oraz Adam Cardona-Dąbrowski wygrała pozostałe konkurencje.

Podczas spotkania odbyło się też wirtualne spotkanie z 15 przyjaciółmi, którzy wzięli udział w szkolnej akcji „Pamiętamy o Was nie tylko od święta”. Celem akcji było uwrażliwienie młodego pokolenia na wartość wynikającą z pamięci o bliskich oraz podtrzymywanie relacji i tradycji składania sobie życzeń świątecznych. Życzenia świąteczno-noworocznie przekazali szkolnej społeczności m.in.: dr Agnieszka Tambor z Uniwersytetu Śląskiego, Centrum Bajki w Pacanowie na czele z Koziołkiem Matołkiem, Robert Małecki – pisarz, Elena Leszczyńska – aktorka, Danuta Świątek, Eliza Sarnacka-Mahoney – pisarka, Ilona Religa-Gola – delegatura IPN w Kielcach, ks. Emil Parafiniuk i ks. Aleksander Dembowski z Idaho, Kinga Koska – mistrzyni wypieku pierników z Torunia, s. Joanna Jażdżewska ze swoimi uczniami prosto z Zakopanego, Anita Mańdok – nauczycielka z Francji, Alina Woźniak – dyrektorka polskiej szkoły z Tunezji oraz nauczycielki, które pracowały w przeszłości „u Moniuszki” – Karina Bonowicz i Sylwia Ogrodniczak.

Monika Wroblewski – dyrektor PSD im. Stanisława Moniuszki
Fot. Krzysztof Wroblewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -