wtorek, 7 lutego, 2023
Strona głównaDziałyZwyczajeTłusty czwartek czy Pączki Day?

Tłusty czwartek czy Pączki Day?

Na ten dzień czeka każdy prawdziwy łasuch. Mowa oczywiście o tłustym czwartku. Prawdziwi miłośnicy pączków i faworków już dawno rozpoczęli do niego odliczanie. A trzeba przyznać, że w tym roku ich cierpliwość została wystawiona na prawdziwą próbę. Zanim więc ten długo wyczekiwany dzień nadejdzie, warto dowiedzieć się o nim kilku ciekawych rzeczy.

Pączki smakują wspaniale nie tylko podczas tłustego czwartku. Fot. Archiwum WEM

Początki pysznej tradycji

Tłusty czwartek jest pozostałością po czasach, gdy post w chrześcijaństwie obchodzony był znacznie surowiej niż obecnie. Jego nadejście zwiastowało zbliżający się koniec karnawału. Ostatnie dni przed postem musiały być dobrym przygotowaniem do niego. Stąd tradycja spożywania tłustych, sycących potraw, których symbolem są obecnie pączki.

Tradycja ta sięga początku średniowiecza. Już wtedy ostatnie dni karnawału były czasem obfitego jedzenia i zabaw. W XVI wieku szykujący się do postu chrześcijanie raczyli się potrawą będącą wytrawnym pierwowzorem pączków. Przygotowywane były z ciasta chlebowego, nadziewane słoniną i pieczone na smalcu. Kraje zachodnie także kultywujące ten zwyczaj stawiały na pączki drożdżowe, nadziewane orzechami różnego typu. Z czasem w nadzieniu pączków zaczęły dominować owoce. Pączki w formie, w jakiej znamy je dziś, zaczęły pojawiać się dopiero w XVIII wieku.

Kiedy wypada tłusty czwartek?

Tłusty czwartek jest świętem ruchomym. Zawsze rozpoczyna ostatni tydzień karnawału – ostatki, co oznacza, że od Wielkanocy dzielą go 52 dni. Poprzedza środę popielcową i stanowi ostatnią okazję przed okresem postu do tego, by najeść się do syta.

W tym roku tłusty czwartek wypada 28 lutego, co jest stosunkowo późnym terminem. Dla porównania w 2018 roku przypadał na 8 lutego, a w 2020 roku pączkowe szaleństwo będzie rozpoczynało się 20 lutego.

Tłustoczwartkowe ciekawostki

Pączki są zmorą wszystkich dbających o linię. Jeden potrafi mieć od 250 do 350 kalorii. Zależy to od rodzaju wypełnienia i sposobu przygotowania. Najbardziej dietetyczną opcją będą pączki pieczone.

Równocześnie, wierząc przesądom, kto nie zje w tłusty czwartek pączka, naraża się na pecha. W tym przypadku, z której strony by nie patrzeć, zwyczaj ten może wyjść bokiem albo boczkami…

Zanim atrybutem tłustego czwartku został pączek, była nim… słonina. Krojona w plastry, spożywana była razem z wódką.

Zwyczaj obfitego najadania się z okazji tłustego czwartku znany był już w czasach Cesarstwa Rzymskiego.

Wg statystyk, w tłusty czwartek Polak zjada średnio 2.5 pączka. W sumie w trakcie tylko tego święta Polacy pochłaniają około 100 milionów pączków!

Faworki i pączki zaliczają się do jednych z najbardziej rozpoznawalnych tradycyjnych polskich ciastek.

Tłusty czwartek w USA

W kulturze amerykańskiej także nie brakuje tradycji związanej z końcem karnawału, choć nie jest ona związana z jedzeniem pączków. Amerykanie obchodzą Mardi Gras – tłusty wtorek. Jest to ostatni dzień poprzedzający środę popielcową – ostatni dzień karnawału. Jego korzenie, podobnie jak tłustoczwartkowe, sięgają chrześcijańskiego żegnania się z obfitym jedzeniem. W przeciwieństwie do polskiej tradycji, symbolem Mardi Gras nie są jednak pączki.

Nie oznacza to jednak, że Amerykanie nie mają swojej wersji tłustego przysmaku. Doughnuts (donuty) – taką nazwę nosi pączkowy odpowiednik w USA – to ciastka wykonane z ciasta drożdżowego smażonego na głębokim tłuszczu, oblane lukrem i przykryte warstwą posypki o różnych smakach i kolorach. To, co zdecydowanie odróżnia je od tradycyjnych pączków, to ich kształt. Donuty przypominają oponkę – posiadają wyciętą w środku dziurkę.

Ciekawostką jest za to obchodzony coraz częściej w niektórych częściach USA Pączek Day. Odbywa się równolegle do polskiego tłustego czwartku i oczywiście czerpie z niego inspirację, stawiając w centrum uwagi pączki w ich „naturalnej” postaci – nadziewanej, słodkiej, smażonej „bułeczki”.

Nie trzeba chyba dodawać, że pączki smakują wspaniale nie tylko ten jeden dzień w roku…

Anna Miler

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -