Ponad 12 tysięcy polskich pielgrzymów dotarło w pierwszej połowie tego roku do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, położonego w środkowo-zachodniej Portugalii. To rekordowa liczba.
Patricia Duarte, rzeczniczka prasowa sanktuarium, ocenia, że liczba pielgrzymów z Polski może być większa, bo dane dotyczą tylko pątników przybywających w grupach. – Polacy od lat należą do czołówki zagranicznych nacji w naszym sanktuarium. W tym roku fenomen ten jest jeszcze bardziej widoczny – oceniła Duarte.
Ze statystyk sanktuarium wynika, że Polaków w Fatimie w pierwszej połowie 2024 r. było trzy razy więcej niż w analogicznym okresie w 2023 r. – W sumie od stycznia do końca czerwca bieżącego roku dotarło tu 2,7 mln pielgrzymów z całego świata, w tym ponad 12 tys. Polaków. Przybyli w 272 grupach – oszacowała Duarte.
Pątnicy odnotowują, że silny związek Polaków z Fatimą wiąże się głównie z osobą św. Jana Pawła II, który odwiedzał sanktuarium w 1982, 1991 i 2000 r.
Jan Paweł II tłumaczył przywiązanie do sanktuarium fatimskiego zamachem na jego życie, do którego doszło w Rzymie. Poważnie rannego papieża 13 maja 1981 r. udało się uratować. W dniu tym przypadało święto Matki Bożej Fatimskiej, na co zwracał uwagę papież.
Objawienia w Fatimie rozpoczęły się – według Kościoła – 13 maja 1917 r. Przez kolejne pół roku trojgu dzieci-pasterzy miała objawiać się Maryja, przekazując przesłanie wzywające do nawrócenia, pokuty oraz modlitwy.
tom