piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaGorący TematSzef MON na spotkaniu w Ramstein powtórzy propozycję przekazania czołgów Ukrainie

Szef MON na spotkaniu w Ramstein powtórzy propozycję przekazania czołgów Ukrainie

Na piątkowym spotkaniu w bazie Ramstein ponowię apel o przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2 – zapowiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że liczy na przyłączenie się Niemiec do koalicji gotowej przekazać czołgi.

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas oświadczenia dla mediów po zakończeniu wideokonferencji z ministrami obrony państw wspierających Ukrainę: m.in. Estonii, Łotwy i Litwy oraz sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii, 19 stycznia, w siedzibie MON w Warszawie. Fot. PAP/Piotr Nowak

Mariusz Błaszczak, który uczestniczył w czwartek w telekonferencji z przedstawicielami ministerstw obrony i sił zbrojnych 10 innych państw, przypomniał, że w piątek w amerykańskiej bazie w Ramstein, pod przewodnictwem sekretarza obrony USA, ma się odbyć kolejne spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group) w gronie 50 państw – „w szerszej formule niż tylko natowska”.

„Powiedziałem na tym forum – i powtórzę również jutro – o propozycji, która została przedstawiona przez prezydenta Andrzeja Dudę, o gotowości przekazania kompanii czołgów Leopard 2 przez Polskę, ale w szerszej koalicji państw” – powiedział szef MON w oświadczeniu dla mediów.

„Liczę na to, że szczególnie nasz zachodni sąsiad, Niemcy, którzy są producentem Leopardów i którzy posiadają te czołgi, a także zdolności związane z ich utrzymaniem, z serwisem, zmienią zdanie i do tej koalicji się przyłączą” – zaznaczył minister.

Podkreślił, że koalicja jest niezbędna, ponieważ „nikt dorosły nie może mieć złudzeń”, że uzbrojenie w zachodnie czołgi jednej kompanii pozwoli Ukrainie wygrać wojnę. „Ukraina powinna być wsparta poprzez przekazanie czołgów w sile przynajmniej brygady” – dodał Błaszczak. „Naszym zadaniem jest przekonywanie, że tylko realna, praktyczna pomoc ma znaczenie, w przeciwnym razie czekają nas bardzo złe perspektywy – imperium rosyjskie” – dodał szef MON.

„Z naszej strony stanowisko jest jasne, proste i konsekwentne. Należy wspierać Ukrainę i to robimy” – dodał Błaszczak. Według niego „są państwa realnie zaangażowane w pomoc i państwa, które tylko symbolicznie pomagają, może nawet markują pomoc”.

Wicepremier powtórzył, że rząd PiS od 2015 r. wzmacnia polskie siły zbrojne. „Rozwijamy liczebnie Wojsko Polskie, wyposażamy Wojsko Polskie w nowoczesną broń. Jesteśmy tu konsekwentni i sądzę, że ta zmiana musi być zauważona nawet przez opozycję” – mówił.

W czwartkowej telekonferencji wzięli udział ministrowie obrony Estonii, Litwy, Łotwy i Wielkiej Brytanii, wiceszefowie resortów obrony Czech i Słowacji oraz przedstawiciele Niderlandów, Niemiec, Danii i Hiszpanii.

Gotowość przekazania przez Polskę Leopardów w sile kompanii (w NATO z reguły 14 czołgów) prezydent Duda zadeklarował 11 stycznia we Lwowie.

Leopard 2, używany przez wiele państw NATO, w tym Polskę, jest produkowany przez niemiecką firmę Krauss Maffei Wegmann wspólnie z koncernem zbrojeniowym Rheinmetall. Przekazanie tego uzbrojenia krajom trzecim wymaga zgody Federalnej Agencji Bezpieczeństwa, na której czele stoi kanclerz federalny.

W środę na forum ekonomicznym w Davos premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że „zgoda jest tutaj kwestią drugorzędną; my ją albo uzyskamy szybko albo sami postąpimy tak, jak trzeba”.

Prezydent Andrzej Duda wyraził w czwartek przekonanie, że Niemcy przyłączą się do państw gotowych przekazać broń pancerną Ukrainie. Podkreślił, że należy rozdzielić kwestie zgody Niemiec jako producenta od „własnej, niemieckiej donacji dla Ukrainy, jeżeli chodzi o czołgi Leopard”.

Za zgodą na przekazanie Leopardów Ukrainie opowiedział się wicekanclerz Niemiec, minister gospodarki Robert Habeck (Zieloni). Za przekazaniem wozów są także FDP i opozycyjna frakcja CDU/CSU. Według niemieckich mediów kanclerz Olaf Scholz (SPD) zasygnalizował gotowość udzielenia zgody na przekazanie Ukrainie Leopardów, jeżeli USA wyrażą gotowość do przekazania jej czołgów Abrams. Przekazywaniu Ukrainie czołgów sprzeciwiają się AD i Lewica.

brw/par/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -