wtorek, 27 lutego, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaDuży wzrost zachorowań na choroby zakaźne w Polsce w 2022 r.

Duży wzrost zachorowań na choroby zakaźne w Polsce w 2022 r.

W 2022 r. w Polsce odnotowano gwałtowny wzrost zachorowań na choroby zakaźne. Najnowsze dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, które na swoich łamach na początku stycznia przytoczył i omówił dziennik „Rzeczpospolita”, nie napawają optymizmem. Z raportu wynika, że przybyło chorych zwłaszcza na szkarlatynę i ospę, czyli choroby, o których wiele osób już zapomniało.

Jednym z objawów szkarlatyny jest charakterystyczna wysypka na twarzy. Fot. Archiwum WEM

Dane epidemiologiczne pokazują, że w 2022 r. na płonicę (szkarlatynę) zachorowało w Polsce 12,628 osób, podczas gdy rok wcześniej było to zaledwie 2,649 przypadków. Z kolei z ospą wietrzną zmagało się w ubiegłym roku 171,480 osób, a rok wcześniej było to ponad trzy raz mniej przypadków – 57,669. W 2022 r. w Polsce odnotowano też 213 przypadków tzw. małpiej ospy.

Również inne choroby odnotowują znaczący wzrost. Z danych przytoczonych na łamach „Rzeczpospolitej” wynika, że na krztusiec zachorowało w 2022 roku 376 osób, a rok wcześniej o połowę mniej – 182. W 2022 roku do Polski powrócił dur brzuszny (trzy przypadki zachorowań), którego wcześniej nie było. Z danych wynika, że wzrosła też liczba chorób przenoszonych drogą płciową. Kiłę wykrywano 1,990 razy, podczas gdy rok wcześniej zauważono 1,127 przypadków.

W kontekście tych danych coraz częściej eksperci zwracają uwagę, że im większy odsetek osób, które nie przechorowały tych chorób i które nie są na nie zaszczepione, tym mniejsza odporność populacyjna – a w związku z tym większe ryzyko zakażenia. Odnosząc się do tego, „Rzeczpospolita” zauważa, że do zwiększenia się zakażeń przyczyniły się coraz bardziej aktywne w ostatnich latach grupy antyszczepionkowe, których wiele jest w Polsce, ale jeszcze więcej w Ukrainie, skąd do Polski przybyło kilka milionów uchodźców.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -