sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaUSAMassachusettsSzczepionka na grypę jednak nieobowiązkowa

Szczepionka na grypę jednak nieobowiązkowa

Władze Massachusetts najpierw wprowadziły obowiązek szczepień dzieci przeciwko grypie, potem wycofały się z tej decyzji. Fot. archiwum WEM

Najpierw władze Massachusetts wprowadziły wymóg zaszczepienia na grypę uczniów, teraz się z niego wycofały. Dlaczego? Argumentem jest rzekomo łagodny przebieg sezonu grypowego oraz szczepienie na COVID-19, które stało się priorytetem.

15 stycznia stanowy Departament Zdrowia Publicznego ogłosił, że wycofuje się wymóg szczepień na grypę dzieci w wieku powyżej 6. miesięcy uczęszczających do przedszkoli, szkół podstawowych i college’ów ze względu na „łagodny” sezon grypowy i konieczność skierowania wysiłków na szczepienia przeciw COVID-19.

W oficjalnym oświadczeniu Departamentu wskazane zostało, że: „wstępne dane pokazują, że sezon grypowy przebiega łagodnie, prawdopodobnie dzięki zachowaniu środkom ostrożności takim jak maseczki czy dystans społeczny. Biorąc pod uwagę dynamiczne rozpoczęcie szczepień przeciwko COVID-19, chcemy zmniejszyć obciążenie punktów szczepień, likwidując wymóg szczepienia przeciw grypie i skupić się dzięki temu na szczepieniu przeciwko koronawirusowi”.

W sierpniu Massachusetts jako jedyny stan w kraju wprowadził wymóg szczepionki przeciw grypie ze względu na obawy, że zbieg sezonu grypowego i kolejnej fali koronawirusa może przytłoczyć szpitale.

Decyzja ta wzbudziła liczne kontrowersje wśród rodziców. Odwołanie tego nakazu również wzburzyło wiele osób, zwłaszcza tych rodziców, którzy zdążyli już zaszczepić swoje dzieci.

JLS

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -