poniedziałek, 27 maja, 2024
Strona głównaPoloniaPensylwaniaŚwięto Trzech Króli w Amerykańskiej Częstochowie

Święto Trzech Króli w Amerykańskiej Częstochowie

Postacie trzech królów, a właściwie trzech mędrców, ludzi wykształconych, którzy znali ówczesne nauki (zwłaszcza astronomię, co widać po znajomości gwiazd), są kimś więcej niż tylko pogańskimi naukowcami. Symbolizują bowiem nasze poszukiwanie Boga, naszą chęć zobaczenia Go i spotkania się z Nim. To pragnienie spotkania ujawnia się w naszym codziennym poszukiwaniu Go.

Wspólne kolędowanie umiliło wieczór. Fot. czestochowa.us

Uroczystość Objawienia Pańskiego celebrowana w Stanach Zjednoczonych w niedzielę przypadającą pomiędzy 2 a 8 stycznia stała się dla wiernych przybywających do Amerykańskiej Częstochowy okazją do uwielbienia Boga i wyjścia Mu naprzeciw w sakramencie pokuty i Eucharystii. Podczas każdej mszy świętej poświęcane było kadzidło i kreda, które zapakowane w maleńkie koperty wierni mogli zabrać ze sobą i poświęcić domy na znak Chrystusa, który przyszedł pobłogosławić każdemu, zwłaszcza w dzisiejszym trudnym, niespokojnym czasie. Tradycyjna wizyta duszpasterska, tzw. kolęda, nie jest w Stanach Zjednoczonych obchodzona tak jak w Polsce. Kapłani nie chodzą po domach z modlitwą, lecz błogosławią wszystkich w kościele, podczas mszy świętych. Nie dotyczy to jednak Polaków, którzy chętnie zapraszają księży do swoich domów na modlitwę i błogosławieństwo.

Również nasza paulińska wspólnota zakonna obchodzi każdego roku wizytę duszpasterską, w której odwiedza się i poświęca kaplicę, cele ojców i braci, kuchnię, refektarz, pokoje gościnne, rozmównicę, a także biura, sklep, kuchnię i dom pielgrzyma funkcjonujące w naszym Sanktuarium. W tym roku kolędzie przewodniczył o. Jan Michalak, podprzeor domu zakonnego w Doylestown. Kolęda zakończyła się uroczystą kolacją w refektarzu, którą uświetnił śpiew kolędników przybyłych specjalnie na tę okazję, ubranych w tradycyjne polskie stroje, którzy śpiewem i grą na instrumentach podzielili się radością z narodzenia Chrystusa.

o. Marcin Ćwierz OSPPE

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -