piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaPoloniaConnecticutŚwięto Patrona w Polskiej Sobotniej Szkole im. Adama Mickiewicza w Stamford

Święto Patrona w Polskiej Sobotniej Szkole im. Adama Mickiewicza w Stamford

10 grudnia w Polskiej Sobotniej Szkole im. Adama Mickiewicza w Stamford odbyły się uroczyste obchody święta patrona szkoły.

W tym roku postanowiono uczcić ten dzień, organizując konkurs czytania poezji narodowego wieszcza. Konkurs był podzielony na etapy – w pierwszym odbyły się klasowe eliminacje, w drugim laureaci klasowych konkursów zaprezentowali się przed całą szkolną społecznością podczas uroczystej akademii. Prowadząca akademię Izabela Falger przypomniała najważniejsze wydarzenia z życia poety, poparte prezentacją multimedialną przygotowaną przez Dorotę Gałązkę.

Następnie uczniowie klasy 4 pod kierunkiem swojej nauczycielki Ireny Grab przedstawili wierszowany życiorys poety. Pokazano także animowany filmik na podstawie bajki A. Mickiewicza pt. „Przyjaciele”. Prostota i lekko humorystyczne podejście do tematu sprawiły, że wszyscy oglądali bajkę z zaciekawieniem. Morał tej bajki zawiera ponadczasowe wartości i chyba wszyscy dobrze go zrozumieli.

Następnie miała miejsce prezentacja najpiękniej czytających. Zgromadzeni w sali gimnastycznej mieli okazję wysłuchać „Inwokacji” w wykonaniu Gracjana Gudasia z klasy 7 i Julii Leśniewski z klasy 2, „Ody do młodości ” w wykonaniu Olivii Siembidy z klasy 8 oraz bajki „Zając i żaba”, którą przeczytała Alicja Galicki z klasy 5. Największą popularnością cieszyła się bajka „Lis i kozieł ”, którą czytały Zosia Zalewski z klasy 6a, Maximilian Nurczyk z klasy 1 i Maja Ksepko z klasy 3. Amelia Gudaś z klasy 4 przeczytała bajkę „Przyjaciele”, a Sebastian Kubisiak z klasy 6b zaprezentował wiersz liryczny „Do M* ”.

Taka forma uczczenia patrona szkoły dla jednych była okazją, by sięgnąć po utwory poety, dla innych by ich posłuchać. Czytający wykazali się wrażliwością, podchodzili bardzo emocjonalnie do treści wierszy, a pozostali uczniowie z uwagą słuchali swoich czytających kolegów i koleżanek. Może warto częściej sięgać po poezję?

opr. WEM
Fot. Archiwum szkoły

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -