Bożonarodzeniowy okres to czas, który bardzo mocno kojarzy się z piernikiem. To idealne, zimowe, aromatyczne ciasto doskonale wpisuje się w świąteczny klimat i długie wieczory. Jak je przygotować? Oto trzy przepisy na trzy zupełnie różne odsłony piernika. Znalazła się tu propozycja dla wymagających, ambitnych tradycjonalistów, wierzących, że idealny piernik wymaga czasu, dla osób, które uwielbiają piernikowe ciasteczka i miłośników pierników, których przygotowanie można zostawić na ostatnią chwilę przed samymi świętami.
Piernik ekspresowy
Składniki – ciasto:
- 3 jajka
- szczypta soli
- pół szklanki cukru
- 6 łyżek płynnego miodu
- 320 g maki pszennej
- pół szklanki oleju
- szklanka mleka
- łyżeczka sody oczyszczonej
- 3 łyżki kakao
- słoiczek powideł śliwkowych
- przyprawy: łyżka cynamonu, 2 łyżki przyprawy do piernika
Przygotowanie:
Przyrządzanie zacznij od utarcia w misce jajek ze szczyptą soli i cukrem, na puszystą masę. Następnie stopniowo dodaj miód i dokładnie wymieszaj. Do masy dodawaj pozostałe składniki, dokładnie je połącz i gotowe ciasto przelej do keksówki wyłożonej pergaminem. Piernik piecz w piekarniku z funkcją grzania góra-dół w temperaturze 180 stopni C do suchego patyczka – około 40 minut. Gotowe ciasto wyjmij i wystudź na kratce. Teraz pora na dodanie powidła – możesz je wcześniej podgrzać, by łatwiej było je rozsmarowywać. Piernik po ostudzeniu przekrój poziomo na pół albo trzy części – wedle uznania. Nałóż na nie powidło, złóż części ze sobą i lekko dociśnij. Gotowy piernik możesz posypać cukrem pudrem dla dekoracji lub polać czekoladową polewą bądź lukrem.
Pierniczki z konfiturą różaną
Składniki:
- 3 szklanki mąki
- 3 jajka
- pół szklanki cukru
- pół kostki masła
- pół szklanki miodu
- łyżka przyprawy do piernika
- łyżka kakao
- łyżeczka sody oczyszczonej
- dwa słoiczki konfitury różanej
Przygotowanie:
By przygotować pierniczki, przełóż wszystkie składniki, wbij do nich jajka i wyrób ciasto do uzyskania gładkiej, klejącej masy. Podziel ją na dwie nierówne części. Podsypując niewielką ilością mąki, rozwałkuj większą na stolnicy do 5-milimetrowej grubości. Nałóż na nią cienką warstwę konfitury różanej, a następnie przykryj pozostałą, cienko rozwałkowaną częścią ciasta. Teraz pora na wycięcie pierniczków. Piecz je przez 10 minut w temperaturze 180 stopni C. Po upieczeniu i ostudzeniu możesz ozdobić je lukrem albo piskami cukrowymi.
Tradycyjny piernik dojrzewający
Składniki:
- 250 g miodu
- 150 g masła
- 180 g cukru
- 500 g mąki
- jajko
- 2 żółtka
- 2 łyżki przyprawy do piernika
- 80 ml mleka
- 1,5 łyżeczki sody
- 50 g orzechów włoskich
Przełożenie:
- ok. 400 g powideł śliwkowych
- opcjonalnie – likier amaretto lub pomarańczowy
Polewa: czekoladowa – 200 g czekolady deserowej, 80 g masła, 2 łyżeczki miodu lub lukier kakaowy – 300 g cukru pudru, 2 łyżki kakao, 1/3 szklanki wrzącej wody, 2 łyżeczki miodu
Przygotowanie:
Pamiętaj – pierwszy etap przygotowania tradycyjnego piernika najlepiej zacząć ok. 4 tygodnie przed świętami.
Wyrabianie piernika rozpocznij od przełożenia miodu, masła i cukru do szerokiego garnka. Składniki zagotuj mieszając drewnianą łyżką. Po dokładnym połączeniu odstaw z ognia i przestudź. Do tak przygotowanej masy dodaj mąkę, jajko, żółtka i przyprawę do piernika. Następnie wyrabiaj ją łyżką do uzyskania jednolitej masy. Dodaj do niej mleko połączone z sodą i bardzo drobno posiekane lub zmielone orzechy. Ciasto wyrabiaj drewnianą łyżką lub mikserem na niskich obrotach przez ok. 10 minut. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji masę przełóż do szklanego lub kamiennego naczynia i przykryj uchyloną pokrywką i podwójnie złożoną ściereczką. Następnie odstaw ciasto w chłodne miejsce na 2-3 tygodnie.
Po upływie tego czasu dojrzałe ciasto piernikowe wyłóż na stolnicę lekko oprószoną mąką, zagnieć i uformuj gładką kulę. Rozwałkuj ją na podsypanej mąką stolnicy na możliwie jak najbardziej równy placek o wymiarach dużej blachy piekarnikowej. Wyłóż ją papierem do pieczenia i przełóż na nią ciasto. Piernik piecz w temperaturze 180 stopni C (grzanie góra-dół, bez termoobiegu) przez ok. 30 minut. Ciasto będzie gotowe, gdy się odrobinę zrumieni. Po ostudzeniu może zacząć twardnieć. Wykrój z gotowego piernika 3 równe części (prostokąty), przełóż je powidłami i złóż. Jeśli lubisz, przed nałożeniem powidła możesz delikatnie skropić ciasto likierem dla smaku. Tak przygotowane ciasto zawiń szczelnie w folię aluminiową i odstaw w chłodne miejsce na ok. tydzień. Po tym czasie zacznij trzymać ciasto w temperaturze pokojowej i polej polewą czekoladową lub lukrem. Przechowuj w pojemniku na ciasto. Piernik z każdym dniem będzie stawał się coraz lepszy.
Polewa czekoladowa: do rondla włóż połamaną na kosteczki czekoladę, pokrojone masło oraz miód. Podgrzewaj masę na małym ogniu, cały czas dokładnie mieszając, do uzyskania gładkiej, jednolitej polewa. Od razu odstaw z ognia i ostudź.
Lukier kakaowy: cukier puder i kakao przesiej do miski, wymieszaj. Miód rozpuść w wodzie i następnie zagotuj i stopniowo wlewaj do cukru, jednocześnie mieszając łyżką. Polewa będzie gotowa, gdy zrobi się gładka i błyszcząca.
Anna Miler