wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiŚwiąteczny jarmark w Krakowie wśród najlepszych w Europie i na świecie wg...

Świąteczny jarmark w Krakowie wśród najlepszych w Europie i na świecie wg CNN i The Times

Świąteczne kiermasze odbywające się w różnych miastach to jedna z największych zimowych atrakcji Polski i Europy, które co roku nie tylko dostarczają wiele radości mieszkańcom tych miast, ale też skutecznie przyciągają turystów z całego świata.

Historia jarmarków bożonarodzeniowych sięga 1298 roku, kiedy to odnotowano pierwsze takie wydarzenie w Wiedniu. Kilkusetletnią historią może się też poszczyć jarmark odbywający się w Dreźnie, którego tradycje sięgają XV wieku. To właśnie Austria i Niemcy przez długi czas królowały w różnego rodzaju rankingach najlepszych i najbardziej wartych odwiedzenia jarmarków świątecznych w Europie, ale w ostatnich latach to kiermasze organizowane w Polsce depczą im po piętach, a nawet wyprzedzają w zestawieniach renomowanych portali turystycznych i gazet. Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Poznań regularnie pojawiają się w rankingach, ale największą renomą i uznaniem cieszy się nieodmiennie krakowski Jarmark Bożonarodzeniowy, który jest jednym z największych i mającym najdłuższą tradycję w Polsce.

Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe organizowane są na płycie Rynku Głównego w Krakowie już od 30 lat i stanowią kontynuację handlowych tradycji tego miejsca sięgających wielu wieków wstecz. Unikatowa architektura miasta, między innymi słynne Sukiennice czy Bazylika Mariacka, stanowiące tło kiermaszu, robią wrażenie na odwiedzających go gościach. Jarmarkowi towarzyszy wiele imprez artystycznych i pokazów. Prezentacje regionalnych tradycji i obrzędów oraz występy zespołów ludowych z muzyką na żywo tworzą niepowtarzalną atmosferę. To właśnie m.in. za świąteczny nastrój i oprawę wydarzenia krakowski jarmark został doceniony przez amerykańską stację CNN, która umieściła go w tym roku na liście 10 najlepszych jarmarków świątecznych na świecie. „Jeden z najlepszych jarmarków świątecznych w Europie i na świecie znajduje się w Krakowie” – ocenili amerykańscy eksperci, zauważając, że jarmark w polskim mieście jest jednym z największych na kontynencie europejskim. „Stoiska lokalnych, a także zagranicznych kupców i rzemieślników sprzyjają świątecznym zakupom oraz odkrywaniu nowych smaków” – podkreślili twórcy rankingu. Oprócz Krakowa w pierwszej dziesiątce miast, do których odwiedzenia w okresie świątecznym zachęca CNN, znalazły się także m.in. Nowy Jork, Singapur, Toronto, Londyn, Helsinki i Florencja.

Podobnego zdania co amerykańska stacja są też eksperci niemieckiego „Die Welt”, którzy uznali w tym roku krakowski jarmark za najbardziej atrakcyjny i… najtańszy w Europie, co bez wątpienia jest dużym walorem dla turystów. Tuż za Krakowem w niemieckim rankingu uplasowała się Praga.

Krakowski kiermasz również w poprzednich latach zyskiwał uznanie branżowych portali turystycznych i zagranicznych gazet. W zeszłym roku krakowski jarmark znalazł się wśród 24 najciekawszych europejskich targów świątecznych, do których odwiedzenia w zachęcał brytyjski „The Times”. Z kolei w 2019 r. krakowska impreza znalazła się wśród 10 najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie według rankingu Portalu Travelist.

W tym roku jarmark na Rynku Głównym w Krakowie rozpoczął się 24 listopada i potrwa do 1 stycznia. Na kiermaszu można odwiedzić niemal sto stoisk, na których swoje wyroby i towary prezentują kupcy z całej Polski, a także z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier. Na stoiskach można nabyć m.in. wędliny, sery, kiełbasy, chleb, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ceramikę itp. Na jarmarku znajdują się także liczne stoiska gastronomiczne z potrawami z grilla, w tym z pieczonymi oscypkami, pierogami czy zupami. Można również skosztować pajdę wiejskiego chleba na zakwasie ze smalcem, kiełbasą, boczkiem, cebulą czy ogórkiem. Nie brakuje słodkości i tradycyjnego grzańca. Odwiedzając stolicę Małopolski w grudniu niewątpliwie można poczuć atmosferę świąt!

Joanna Szybiak
Fot. krakow.pl

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -