Aby sprawić komuś miły upominek lub w wartościowy sposób zagospodarować wolny świąteczny czas, warto postarać się o książkę. Dobrym pomysłem będzie lekka tematyka, nawiązująca do atmosfery tych dni. Zwłaszcza dla dzieci i młodzieży będzie to cenny podarek, pokazujący, że atrakcje nie sprowadzają się tylko do internetu.
Wybór tytułów jest obecnie tak wielki, że trudno wymienić wszystkie godne uwagi. Poprzestaniemy więc na kilku przykładach, uwzględniając różne gusta i wiek czytelników. Niektóre pozycje wydawnicze są uniwersalne i zadowolą całą rodzinę.
„Boże Narodzenie w Bullerbyn”
Najbardziej znana polskim dzieciom szwedzka gromadka – Lasse, Bosse, Olle, Anna, Britta, Lisa i mała Kerstin – wprowadza w klimat świąt pełnych radości, zwariowanych pomysłów, psikusów. Pokażmy pociechom, że opowieści Astrid Lingren nie tracą wartości i piękna.
„Opowieść wigilijna”
Klasyczne arcydzieło literatury autorstwa Charlesa Dickensa może wciągnąć młodzież. Jedna z najpiękniejszych i najbardziej wzruszających opowieści o magii Bożego Narodzenia. Dramat zgryźliwego skąpca i zarazem jego komizm, a następnie droga do przemiany, zapewnia moc wzruszeń.
„Święta na świecie”
Książka autorstwa Sofie Maria Brand to idealna propozycja dla dzieci ciekawych świata. Można dowiedzieć się, jak obchodzona jest gwiazdka w innych zakątkach, co składa się na kolację, jakie są zwyczaje, np. rzucanie łyżką w sufit w Rosji czy umieszczanie w meksykańskich stajenkach kaktusów zamiast choinek.
„O kolędach”
Praca Emilii Kiereś to pełna rzetelnej wiedzy gawęda na temat kolęd. Książka z pięknymi ilustracjami pomaga lepiej zrozumieć teksty i genezy tych bożonarodzeniowych pieśni. Zamieszczono też chwyty gitarowe oraz nuty, które ułatwią wspólne kolędowanie.
„Gang fałszywych Mikołajów”
Książka jest propozycją dla detektywów-tropicieli, wyposażonych w ołówki, kredki, flamastry. Dociekliwych, spostrzegawczych i cierpliwych. Jest to zeszyt kreatywny, w którym każdy czytelnik może stworzyć swoją własną historię i zabawić się w detektywa. Tekst i ilustracje zapewniła Nika Jaworowska-Duchlińska.
„Grudzień drugich szans”
Powieść Anny Langner nie jest typowym i słodkim romansem w świątecznym klimacie. Jest to pikantna historia o miłości, nieporozumieniach i drugiej szansie. To magiczna, lekka i bardzo wciągająca historia niosąca cudowny przekaz. Niejedna nastolatka będzie identyfikować się z bohaterką Klaudią.
„Rozmerdane święta
Powieść obyczajowa Agnieszki Olejnik, w której znajdziemy zarówno wątki napawające optymizmem, jak i zachęcające do zadumy. Zbieg okoliczności odmienia losy pozornie przypadkowych osób i sprawia, że dni nabierają prawdziwie świątecznego blasku, gdy na horyzoncie pojawia się wygłodzony i wychudzony kundelek…
„Telefon od Mikołaja”
Ta książka stanowi kontynuację wcześniejszej „Uwierz w Mikołaja”. Magdalena Witkiewicz znów zabiera odbiorców w iście świąteczną podróż. Po raz kolejny głównymi bohaterami powieści stają się nieco ekscentryczni, ale i kochani staruszkowie, przebywający w domu opieki Happy End.
Halina Kossak