Pięknie przystrojona choinka, a pod nią stosy prezentów, skarpety z upominkami nad kominkiem i dekoracje domu oraz jego wnętrza to obraz świąt Bożego Narodzenia, który znamy z książek, filmów, seriali i oczywiście własnego domu rodzinnego. Choć jest to najpopularniejsza wizja świątecznych dni, okazuje się, że nie jest jedyna. Forma świąt w dużej mierze zależy od szerokości geograficznej. Zabieramy was w wycieczkę dookoła świata, by pokazać, jak różne narodowości obchodzą ten wyjątkowy czas.
Australia
Choć większość z nas, na dźwięk słowa „święta” wyobraża sobie miasta przykryte śniegiem i stojące przed każdym domem bałwany, w ciepłych krajach niestety jest to jedynie znana z filmów wizja. Przykładowo w Australii Boże Narodzenie wypada w czas letnich wakacji, zatem temperatura wręcz wygania z kuchni. Australijczycy świętują na świeżym powietrzu, wspólnie kolędują czy oddają się pasjom jak surfing, żeglowanie czy grillowanie z najbliższymi.
Chiny
Boże Narodzenie w Chinach określa się mianem „Shengdan Jie”, co oznacza „Święta Czcigodnych Urodzin”. Jednak ze względu na małą ilość chrześcijan w tym kraju, nie są to dni wolne od pracy. Bynajmniej nie oznacza to, że tradycja nie jest podtrzymywana, zwłaszcza w komercyjnym wymiarze. Chińczycy uwielbiają przystrajać swoje domy i ubierać choinki. Nie brakuje także prezentów, które „wręcza” Shengdan Laoren, lokalny święty Mikołaj. Wigilia jest czasem rodzinnych spotkań. Te jednak nie odbywają się w domu, a w restauracjach, które dbają o specjalny świąteczny program.
Rosja
Rosjanie świętują Boże Narodzenie 2 tygodnie po Gwiazdce, czyli 7 stycznia. W ten dzień dzielą się święconym bochenkiem chleba, co można uznać za odpowiednik polskiego opłatka. Z okazji świąt palą w oknach symbolizujące ciepło świece. Prezenty wręczane są w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, a przynosi je Dziadek Mróz.
Etiopia
Święta Bożego Narodzenia w Etiopii obchodzone są zgodnie ze starożytnym kalendarzem juliańskim i wypadają również 7 stycznia. Nazywa się je „Genną” lub „Lidet”. Można powiedzieć, że są to białe święta, choć nie mają nic wspólnego ze śniegiem. Ubrani na biało Etiopczycy zjawiają się w cerkwi. Potrawą spożywaną w rodzinnym gronie jest pikantny gulasz podawany z indżerą, czyli lokalnym pieczywem.
Francja
Nocą z 24 na 25 grudnia do francuskich domów przychodzi tzw. „Gwiazdor”, który zostawia prezenty w wypastowanych kozakach. Dzieci wierzą, że podarunki zostawia im mały Jezus. Na stole pojawia się natomiast faszerowany indyk i Buche de Noel, czyli ciasto w kształcie pnia drzewa, którego receptura – mówiąc delikatnie – jest dosyć ambitna.
Holandia
Sinterklaas, czyli holenderski święty Mikołaj, podróżuje statkiem z Hiszpanii do Amsterdamu i każdej zimy przywozi ze sobą worek prezentów. Wraca 5 grudnia i właśnie w ten dzień wręcza podarunki. Same święta Bożego Narodzenia są traktowane przez mieszkańców Holandii jako dzień wolny od pracy i nie są kojarzone ze spędzanym w rodzinnym gronie czasem.
Grecja
Po tej informacji możecie zapragnąć przeprowadzić się do Grecji. W kraju tym okres wręczania prezentów zaczyna się 6 grudnia i trwa aż do 6 stycznia, czyli do Trzech Króli. Natomiast nie trafiają one pod choinkę, której na próżno szukać w Grecji. Za to bożonarodzeniowym zwyczajem jest wieszanie w domu, najlepiej przy kominku, atrapy świńskiej szczęki, która ma uchronić przed złymi duchami. W wigilię dzieci kolędują, a w podziękowaniu dostają słodycze.
Włochy
Okres świętowania Bożego Narodzenia we Włoszech rozpoczyna się w pierwszą niedzielę Adwentu. Jest to czas organizowania jarmarków świątecznych i zabawy przy muzyce. W miastach pojawiają się szopki, a w domach choinki (choć nie w każdym). Ciekawym zwyczajem jest natomiast zostawianie w dzień Bożego Narodzenia słodyczy dla Befany. Kim jest Befana? To czarownica, która odwiedza domy i szuka małego Jezusa. W zamian za pozostawione smakołyki zostawia prezenty dla dzieci.
Hiszpania
W Hiszpanii tradycją jest kupowanie kawałka pustego w środku drewna. Napełnia się go słodyczami, które zjada się w okresie świąt Bożego Narodzenia. Zamiast opłatkiem Hiszpanie dzielą się chałwą, a świętowanie wigilii zaczynają po pasterce. Głównym daniem na świątecznym stole jest pieczona ryba. Po wspólnie spożytym posiłku rozpoczyna się zabawa na ulicach miast.
Portugalia
Portugalczycy, podobnie jak Polacy, zostawiają na świątecznym stole dodatkowe nakrycie. Nie jest ono jednak przeznaczone dla zbłąkanego wędrowca, ani nie jest puste. Wprost przeciwnie – jest przepełnione jedzeniem. Dlaczego? Jest to ukłon w stronę zmarłych i symbol tego, by niczego im nie zabrakło.
Szwecja
W Szwecji świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczyna się 13 grudnia, czyli w dzień Świętej Łucji. Jest to hucznie obchodzone święto. W dzień kolacji wigilijnej spożywa się ryżankę z cynamonem i migdałami, czyli „risgrynsgr”, ryby oraz pije się Glögg. Po wspólnym posiłku Mikołaj przynosi posiłki.
Wielka Brytania
Brytyjczycy nie spotykają się przy wigilijnej kolacji, a przy świątecznym obiedzie. Na stole króluje pieczony indyk, a prezenty roznosi Gwiazdor. Wkłada je do skarpety zlokalizowanej przy oknie w wigilijną noc.
Meksyk
Świąteczny klimat czuć w Meksyku już 12 grudnia, kiedy to przypada bardzo ważne dla mieszkańców tego kraju święto, czyli dzień Matki Boskiej z Guadalupe. Rodziny wybierają się wówczas na robienie świątecznych zakupów, a na ulicach pojawiaj się „puestos”, czyli stragany z jedzeniem. Ludzie dekorują domy i ogrody.
Magdalena Miler