niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaStołeczny ratusz o Święcie Warszawy: w weekend będzie się działo

Stołeczny ratusz o Święcie Warszawy: w weekend będzie się działo

Parada Syrenki, tenisowa strefa kibica i Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy odbędą się już w weekend w Warszawie. Nad Wisłą zaplanowano m.in. miasteczko żeglarskie i paradę kolorowych żagli, na Trakcie Królewskim pokazy teatralne i koncerty, a przed Kinoteką wspólne kibicowanie Idze Świątek – zachęca stołeczny ratusz.

Święto Warszawy – drugi dzień Regat o Puchar Prezydenta Warszawy, 4 czerwca 2023 r.,  na Wiśle. Fot. PAP/Szymon Pulcyn

„8 i 9 czerwca będzie się działo. Przez cały weekend zapraszamy na Regaty o Puchar Prezydenta Warszawy. Bardzo jesteśmy z tego dumni, że żeglarze wracają na Wisłę i będą tutaj żeglować. To naprawdę nie jest łatwe – wymaga wyjątkowych umiejętności. Tak, że będzie co podziwiać” – powiedział cytowany w komunikacie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. „W sobotę zapraszamy również na Paradę Syrenki. W tym roku będzie aż 20 platform z wizerunkami syrenek. Zaczynamy na Rondzie de Gaulle’a o godzinie 13 w sobotę” – dodał.

Kolejna edycja Regat o Puchar Prezydenta Warszawy odbędzie się w weekend na Wiśle. Będzie można zobaczyć ponad 20 załóg rywalizujących w różnych klasach jachtów. Żeglarze będą się ścigać na omegach – najbardziej warszawskiej jednostce pływającej, skonstruowanej 80 lat temu w Warszawie. Start pierwszego wyścigu zaplanowano na sobotę, godz. 11, a w niedzielę – godz. 10.30. Dodatkowo w sobotę zostaną rozegrane finały Regat Dzielnic, a ich uroczyste zakończenie odbędzie się o godzinie 17.

Baza regatowa będzie znajdować się w żeglarskim miasteczku na Plaży Rusałka, na wysokości warszawskiego zoo, a na drugim brzegu Wisły zlokalizowana będzie strefa kibica (bulwar Jana Karskiego), gdzie również można będzie oglądać rywalizację jachtów na wodzie.

„Oprócz samej rywalizacji żeglarskiej, planowane są między innymi szkolenia z nauki żeglowania na optimistach, bezpłatne warsztaty i animacje wodniackie, Regaty Dzielnic dla wszystkich chętnych oraz parada kolorowych żagli po Wiśle” – przekazał ratusz.

W sobotę o godz. 13 ruszy Parada Syrenki. W tym roku na ulicach miasta będzie można zobaczyć blisko 20 specjalnych platform z syrenkami, które z ronda de Gaulle’a przejadą do placu Zamkowego, zatrzymując się w wybranych punktach z atrakcjami.

„Przed pomnikiem Mikołaja Kopernika, gdzie będą aktorzy teatru Makata, pod hotelem Bristol, gdzie będzie można posłuchać utworów z bajek Disney’a w wykonaniu duetu Weronika Bochat i Tomasz Steciuk oraz na placu Hoovera, gdzie wystąpią dzieci z Służewieckiego Domu Kultury. Stamtąd uczestnicy parady przemieszczą się na plac Zamkowy w towarzystwie Orkiestry Dętej z Mykanowa i mażoretek w paradnych strojach” – poinformował ratusz.

Na placu Zamkowym odbędzie się koncert finałowy, podczas którego wspólnie z uczestnikami parady artyści ze Studia Accantus wykonają utwory z bajek Disneya.

Poza syrenkami uczestnicy wydarzenia będą mogli oglądać występy artystyczne: Teatru AKT, Teatru MAKATA, Teatru Sztuka Ciała, Teatru A3, tancerzy samby batucady Ritmo Bloco oraz posłuchać Orkiestry na Dużym Rowerze, Brass Federacji i grupy Bloco Central. Parada będzie też okazją do tego, by zobaczyć taniec z wachlarzami w wykonaniu Julii Bui-Ngoc i Katarzyny Stefanowicz.

Dla miłośników tenisa i sportowych emocji miasto przygotowuje specjalną strefę kibica przed Pałacem Kultury i Nauki Warszawa (od strony Kinoteki), gdzie będzie można obejrzeć zmagania finalistek i finalistów tegorocznego turnieju Rolanda Garrosa. W sobotę o godz. 15 będzie pokazywany mecz finałowy singla kobiet, a w niedzielę, 9 czerwca, też o godz. 15 rywalizować będą mężczyźni.

Najmłodsi wielbiciele tenisa będą mieli specjalną strefę aktywności. Chętni spróbują swoich sił na minikorcie i zagrać gema pod okiem wykwalifikowanej kadry. Profesjonaliści – trenerzy oraz instruktorzy – podzielą się doświadczeniem i wiedzą. Strefa animacji będzie otwarta w godzinach od 13 do 17 zarówno w sobotę, jak i w niedzielę.

mas/jann/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -