piątek, 22 listopada, 2024

Staropolskie ogrody

Ogrody to szczególne miejsca, w których natura spotyka się z kulturą. Dr hab. Aleksandra Jakóbczyk-Gola wyjaśnia, jak na poszczególne rozwiązania architektoniczne i krajobrazowe polskich ogrodów wpływały prądy filozoficzne kolejnych epok. Średniowieczne klasztorne wirydarze, renesansowe ogrody Wawelu, barokowa Oś Saska, oświeceniowe Łazienki Królewskie – to tylko przykłady zakątków, po których wirtualnie oprowadza słuchaczy badaczka. Z wykładu słuchacze dowiedzą się też, kiedy i w których ogrodach można było w Polsce spotkać króliki, daniele i… lwy.

Ogrody Królewskie na Wawelu. Fot. wawel.krakow.pl

Dr hab. Aleksandra Jakóbczyk-Gola – zastępczyni kierownika Działu Budowy Wystawy Stałej Muzeum Historii Polski, autorka książki „Gabinety i ogrody. Polskie nowożytne traktaty architektoniczne wobec kultury kolekcjonowania” (2019).

„Historia dla każdego. Wykłady” to cykl, w którym najlepsi historycy przybliżają wybrane fragmenty dziejów Polski. Wykłady nie tylko pomogą uczniom i studentom w utrwaleniu wiedzy, lecz także pozwolą wszystkim odbiorcom na świeże, szersze spojrzenie na powszechnie znane wydarzenia i zjawiska. Wystąpienia trwają około 30 minut i są wzbogacone ilustracjami.

www.muzhp.pl

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -