wtorek, 3 października, 2023
Strona głównaDziałyRaporty SpecjalneSpotkanie światowych liderów w Davos

Spotkanie światowych liderów w Davos

Głównymi tematami tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, które odbyło się w dniach 22-26 maja, były wyzwania, jakie dla rządów i biznesu stawiają najbardziej przełomowe wydarzenia geopolityczne ostatnich trzech dekad – wojna na terenie Ukrainy oraz skutki globalnej pandemii. W forum wzięli udział prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Polski Mateusz Morawiecki.

Prezydent Andrzej Duda na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos poruszył kwestię sytuacji na terenie Ukrainy i apelował o pomoc dla tego kraju. Fot. KPRP

Prezydent Andrzej Duda udział w tegorocznym Światowym Forum Ekonomicznym rozpoczął debatą na temat geopolitycznych perspektyw w kontekście wojny w Ukrainie. Pomoc dla tego państwa oraz kwestia nadania Ukrainie statusu kandydata na członka UE były kluczowymi kwestiami, które poruszył.

Nie mogę się zgodzić na to, żeby Rosja mordowała ludzi na Ukrainie, a świat udawał, że tego nie widzi, żeby nie zostały wyciągnięte konsekwencje wobec morderców, żeby Rosja nie zapłaciła reparacji wojennych za straty – mówił Andrzej Duda, po raz kolejny apelując o wsparcia dla Ukrainy. – Apeluję do wszystkich, aby stać twardo po stronie Ukrainy, bo po jej stronie jest sprawiedliwość i uczciwość – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent RP spotkał się też z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem, by porozmawiać o bieżącej współpracy.

Premier Morawiecki spotkał się w Davos z liderami innych rządów oraz szefami globalnych firm. Fot. KPRM

W Davos przebywał również premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu rozmawiał z liderami świata o tym, jak kluczowe są wydarzenia za naszą wschodnią granicą. W Szwajcarii przekonywał polityków do jak najszybszego wprowadzenia kolejnego – szóstego już – pakietu sankcji na Rosję. Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Davos była również okazją do licznych spotkań z szefami największych firm – takich jak Google czy Intel.

W Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego w dawnym pawilonie rosyjskim zorganizowano wystawę zatytułowaną „Dom zbrodni rosyjskich”. Uczestnicy wydarzenia mogą zobaczyć tragedię wojny na terenie Ukrainy, uchwyconą na zdjęciach. Zarówno prezydent Duda, jak i premier Morawiecki odwiedzili to miejsce.

WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -