sobota, 18 maja, 2024
Strona głównaPoloniaNowy JorkSpotkanie opłatkowe w Polskim Domu Narodowym na Greenpoincie

Spotkanie opłatkowe w Polskim Domu Narodowym na Greenpoincie

W niedzielę, 7 stycznia, we wczesnych godzinach popołudniowych odbyło się w Polskim Domu Narodowym na Greenpoincie świąteczne spotkanie, tzw. opłatek. PDN celebruje tę polską tradycję od 1904 roku. W pięknej sali balowej pełnej gości panował nastrój świąt Bożego Narodzenia.

Przybyłych przywitał prezes Rady Dyrektorów PDN Marek Chrościelewski, zapraszając wszystkich na program artystyczny, obiad i zabawę taneczną.

Gość specjalny, ks. Grzegorz Markulak, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, odmówił krótką modlitwę, pobłogosławił opłatki rozłożone na stołach oraz złożył wszystkim życzenia noworoczne. Moment składania życzeń i łamania się opłatkiem przywołuje zawsze na myśl kraj rodzinny…

Część artystyczną rozpoczął występ Chóru Angelus, świętującego swoje 25-lecie.

Chór Angelus został założony przez Lunię i Antoniego Chrościelewskich w 1998 roku i od tego czasu prowadzi aktywną działalność w metropolii nowojorskiej. Nazwa chóru została zaczerpnięta z tytułu kompozycji Wojciecha Kilara wykonanej podczas inauguracyjnego koncertu chóru 3 grudnia 1998 r. Oprócz wielu występów dla polsko-amerykańskiej publiczności chór był głównym wykonawcą i współorganizatorem trzech koncertów o większym formacie: „Victoria” w Hunter College w 1998 r., który upamiętnił 20-lecie pontyfikatu Jana Pawła II, 80-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 200-lecie urodzin Adama Mickiewicza, „Gaude Mater Polonia” w St. Bartholomew’s Church w 1999 r., z okazji uzyskania przez Polskę członkostwa w NATO, oraz „Melodie Przełomu Wieków” w Fashion Industries High School w 2000 r., gdzie chór towarzyszył polskiemu tenorowi o światowej sławie Wiesławowi Ochmanowi.

Chór Angelus jest wspierany przez organizacje społeczne, przedsiębiorstwa prywatne, osoby indywidualne, Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej Okręg 2 na Manhattanie, a szczególnie przez Polski Dom Narodowy.

Od początku istnienia chórem dyrygował Wojciech Typrowicz, a od 2006 r. dyrektorem muzycznym i dyrygentem jest Izabela Grajner-Partyka. Chór występował w takich prestiżowych miejscach jak: Carnegie Hall, New York City Center, Katedra św. Patryka w Nowym Jorku, Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii oraz Konsulat Generalny RP na Manhattanie.

W czasie koncertu w Polskim Domu Narodowym chór wykonał kilkanaście klasycznych kolęd polskich i angielskich. Na fortepianie elektrycznym grali Izabela-Grajner-Partyka oraz Łukasz Pliś, grający również na skrzypcach. Solistkami były Zofia Grądzka – sopran, śpiewająca w chórze od 25 lat i Julia Partyka – mezzosopran, dyrygowała Izabela Grajner-Partyka.

Dzień wcześniej Chór Angelus wystąpił z koncertem jubileuszowym w kościele św. Stanisława Kostki na Greenpoincie z repertuarem kolęd. Na fortepianie elektrycznym grał Nicholas Kaponyas, a solistami byli: Zofia Grądzka – sopran, Łukasz Pliś – skrzypce, Izabela Grajner Partyka – mezzosopran i Julia Partyka mezzosopran, dyrygowała Izabela Grajner-Partyka.

Na zakończenie części artystycznej w PDN wystąpiły jednostki harcerskie z Polskiego Domu Narodowego i przedstawiły jasełka opowiadając o tradycjach związanych z wigilią w różnych regionach Polski. Przedstawiono też zwyczaje i dawne wróżby na Nowy Rok. Były też życzenia – nadziei, pokoju, spokoju i podziękowanie rodzicom za ich trud, wyrażono też pragnienie, aby każde dziecko na świecie miało bezpieczny dom. Młodzi artyści: zuchy, skrzaty, harcerki i harcerze przeplatali scenariusz jasełek kolędami i pastorałkami, które zachwyciły gosci na opłatku. Szczególnie wzruszające była pastorałki „Skrzypi wóz” w wykonaniu Hani I. oraz „Gore gwiazda Jezusowi” w wykonaniu Natalki M.

Po jasełkach dyrektor PDN Ryszard Mazur wręczył kwiaty i podziękował za organizację opłatka Grażynie Mościckiej, instruktorce harcerstwa ze szczepu Pieniny, Małgorzacie Olszewskiej-Fernezy, harcerzom i rodzicom.

Następnie wszyscy odśpiewali „Sto lat” sopranistce chóru Elżbiecie Karpowicz, obchodzącej właśnie urodziny.

Po życzeniach i obiedzie do tańca grał DJ Tomasz Halat. Była to zabawa wielopokoleniowa, gdyż tańczyli i dorośli, i dzieci. Ważnym punktem była loteria fantowa prowadzona przez Grażynę Mościcki, która nad wszystkim czuwała, oraz druhnę Małgorzatę Olszewską-Fernezy.

Czas świętowania mija, a w pamięci pozostaną radosne, rodzinne, przyjacielskie chwile, którymi powitano nowy rok.

Tekst i zdjęcia: Zosia Zeleska-Bobrowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -