niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaPoloniaNew JerseySpotkanie autorskie z Ewą Zadrzyńską-Głowacką w Polskim Instytucie Naukowym na Manhattanie

Spotkanie autorskie z Ewą Zadrzyńską-Głowacką w Polskim Instytucie Naukowym na Manhattanie

10 stycznia Przytulisko Literacko-Artystyczne z New Jersey zorganizowało w Polskim Instytucie Naukowym na Manhattanie ciekawe spotkanie z Ewą Zadrzyńską-Głowacką – autorką książki pt. „Głowaccy – Arka na Manhattanie”.

Organizatorem spotkania autorskiego z Ewą Zadrzyńską-Głowacką było Przytulisko Literacko-Artystyczne z New Jersey. Fot. Zosia Zeleska-Bobrowski

Ewa Zadrzyńska-Głowacka jest dziennikarką, reżyserką, autorką opowiadań i słuchowisk. Jej artykuły ukazywały się w Gazecie Wyborczej, Polityce, Twoim Stylu, a także w New York Timesie. Opublikowała opowiadania w Kulturze, Literaturze, a także w magazynie The Portable Lower East Side. W USA wydała dwie książki dla dzieci, przychylnie przyjęte przez m.in. New York Timesa. Jest autorką wystawy „Polska na pierwszej stronie 1979-1989”. W 2006 roku zaczęła reżyserować program filmowy pokazujący Polskę oczami fanów poezji: „Poezja łączy ludzi”. Obecnie we współpracy z poetami z różnych stanów w USA produkuje dla PBS dokumenty o wybranych stanach jako kontynuację zaczętego w Polsce programu. Za pracę dziennikarską nagrodzono ją stypendium na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. W Nowym Jorku mieszka od 1984 roku. Jest byłą żoną dramaturga Janusza Głowackiego, któremu zadedykowała wspomnianą wyżej książkę, pisząc: „Januszowi Głowackiemu, najlepszemu byłemu mężowi na świecie”.

Fabuła książki opiera się na bardzo ciekawym pomyśle. Opis kolekcji mieszkania Głowackich staje się pretekstem do opowieści o życiu wśród elit intelektualnych i ludzi bezdomnych. Tytułowa Arka to ich duży apartament, w którym autorka spędziła ponad 30 lat i w którym zgromadzono liczne obrazy, meble i książki, m.in. prace Andrzeja Czeczota, Andrzeja Dudzińskiego, sióstr Bożeny i Alicji Wahl, Hanny Bakuły, Rafała Olbińskiego i Jerzego Gumieli. Autorka opisując te dzieła, przypomina historie związane z ich posiadaniem, przyjaźnią z twórcami tych prac.

Podczas spotkania autorka ciekawie opowiadała o różnych momentach swojego życia oraz o tym, że pandemia, czyli okres, w którym wszystko zamarło, pomogła jej wykonać tak duże przedsięwzięcie jak napisanie tej książki. Pełna sala Instytutu była dowodem, że promocja tej książki to był strzał w dziesiątkę Przytuliska Literacko-Artystycznego.

Spotkanie prowadzili przedstawiciele Przytuliska Literacko-Artystycznego: Elżbieta Kieszczyńska i Ella Wojczak. Urywki z książki czytała aktorka Izabela Laskowska.

Dzień później odbyło się kolejne spotkanie autorskie z Ewą Zadrzyńską-Głowacką, tym razem w MM Art Studio w Wallington, NJ.

Sponsorami spotkań byli: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, mecenas Przemysław Bloch i dr Stanisław Burzyński.

Zosia Zeleska-Bobrowski
opr. WEM


Linki do filmów Ewy Zadrzyńskiej-Głowackiej Poetry Unites -YouTube oraz www.poetryunites.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -