niedziela, 26 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaSondaż poparcia dla partii politycznych

Sondaż poparcia dla partii politycznych

PiS – 35,3 proc., KO – 25,7 proc., Polska 2050 – 10,1 proc. – te trzy partie mogą liczyć na największe poparcie wyborców – wynika z sondażu przeprowadzonego dla „Rzeczpospolitej” przez IBRiS. Z kolei na Lewicę chce głosować 9,3 proc. badanych, na Konfederację 6,4 proc., a na PSL – 4,8 proc.

Posłowie na sali obrad Sejmu w Warszawie, 11 sierpnia. Fot. Wojciech Olkuśnik/PAP

„Na starcie nowego sezonu politycznego Prawo i Sprawiedliwość nadal zajmuje pierwsze miejsce na podium z wynikiem ponad 35 proc. poparcia. Platforma Obywatelska utrzymuje wzrost notowań, który osiągnęła po powrocie do krajowej polityki Donalda Tuska – 25,7 proc., na Polskę 2050, podobnie jak na Lewicę, chce głosować ok. 10 proc. wyborców. Konfederacja może liczyć na ponad 6 proc.” – informuje „Rz”.

Jak czytamy, w porównaniu z sondażem sprzed miesiąca, przeprowadzonym przez IBRiS, PiS notuje wzrost notowań o niecałe 2 pkt, Platforma – nieznaczny spadek, tak jak i Polska 2050, Lewica – wzrost o ponad 2 pkt, PSL-Koalicja Polska traci 1 pkt, a Konfederacja tyle samo zyskuje. Nieco mniejsza jest grupa niezdecydowanych – w lipcu 11,8, a w sierpniu 9,2 proc.

53,8 proc. badanych „zdecydowanie” lub „raczej” poszłoby do wyborów, gdyby te odbywały się w miniony weekend. Odpowiedź „zdecydowanie nie” lub „raczej nie” wybrało 39,3 proc. Opcję „trudno powiedzieć” lub „nie wiem” wybrało 7 proc. pytanych.

IBRiS przeprowadził badanie metodą CATI w dniach 27-28 sierpnia 2021 r. na grupie 1100 respondentów.

nmk/aszw/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -