Wielkanocny okres obfituje w pyszności. Na stole w czasie świąt pojawia się wiele tradycyjnych potraw związanych z wiosennymi świętami. Jedną z obowiązkowych pozycji jest sernik. A tu wiadomo – ile domów, tyle przepisów na to przepyszne ciasto.
Przed świętami Wielkanocnymi postanowiliśmy przygotować 3 przepisy na serniki – od tego całkiem prostego, przez opcję fit, po bardziej wymagający z bezową warstwą na wierzchu. Wszystkie nadal nie są trudne w przyrządzeniu, a z pewnością będą stanowić smakowity deser po wielkanocnym śniadaniu czy obiedzie.
Pamiętajcie, że podstawą każdego udanego przepisu są dobre składniki – warto wybierać te jak najbardziej naturalne, zwłaszcza w przypadku sera białego, jogurtu czy masła.
Fit serniczek
Składniki:
- 2 opakowania (po 250g) sera twarogowego
- 5 jajek
- 5 łyżek jogurtu naturalnego gęstego
- 2 budynie z torebki
- 5-6 łyżek erytrytolu
- borówki amerykańskie
- gorzka czekolada starta
Przygotowanie:
Przygotowanie fit serniczka zacznij od ubicia sztywnej piany z białek. W drugim naczyniu zmiksuj żółtka z serem, budyniami i jogurtem. Następnie do powstałej w ten sposób masy serowej dodaj pianę z białek i wymieszaj delikatnie łyżką. Całość przelej do formy i wstaw do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika. Piecz przez około godzinę. Na koniec jeszcze ciepły sernik posyp startą czekoladą.
Sernik tradycyjny
Składniki – kruche ciasto:
- 260 g mąki pszennej
- 130 g zimnego masła
- 2 płaskie łyżki cukru pudru
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- żółtko z jednego jaja
- łyżka zimnej wody
Składniki – masa serowa:
- 1 kg twarogu z wiaderka
- 80 g miękkiego masła
- szklanka drobnego cukru
- 6 dużych jajek
- białko z jednego jaja
- łyżeczka cukru z wanilią
- budyń waniliowy w torebce lub 3 łyżeczki skrobi ziemniaczanej
Dodatkowo:
- 100 g czekolady mlecznej
- 50 ml śmietanki kremówki 30%
- czekoladowe jajeczka do dekoracji
- łyżka płatków migdałowych
Przygotowanie:
Do miski przesyp mąkę, cukier puder z proszkiem do pieczenia, a następnie dodaj zimne masło, żółtko i zimną wodę. Mieszankę zagnieć na gładkie ciasto i odstaw do lodówki na ok. 30 minut. W międzyczasie przygotuj tortownicę o średnicy 24 cm. Posmaruj lekko jej dno i boki masłem, a następnie obłóż papierem do pieczenia. Do blachy przełóż ciasto i podpiecz je lekko.
Przejdź do przygotowywania masy serowej. Zmiksuj miękkie masło z drobnym cukrem. Następnie dodaj twaróg i stopniowo po jednym całym jaju i jedno pozostałe białko. Na koniec dodaj budyń i cukier z wanilią.
Masę przełóż do blachy z podpieczonym spodem. Piecz przez 30 minut w temperaturze 170 stopni na środkowej półce piekarnika – poniżej możesz włożyć naczynie z wodą dla parowania. Następnie zmniejsz temperaturę do 155 stopni i podpiekaj przez 50 minut. Po tym czasie wyłącz piekarnik i pozwól sernikowi ostygnąć w zamknięciu przez 20 minut. Po tym czasie lekko uchyl drzwiczki i ostatecznie wystudź ciasto. Może to potrwać kilka godzin.
Gdy sernik będzie już zimny, przygotuj polewę. W tym celu podgrzej śmietankę i dodaj do niej posiekaną czekoladę. Rozpuść, nie podgrzewając już mieszanki. Mieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji. Polewę rozprowadź po wierzchu sernika. Udekoruj wedle uznania.
Puszysty sernik z bezą i rosą
Składniki – spód:
- szklanka mąki
- 120 g cukru
- 120 g margaryny
- jajko
- szczypta proszku do pieczenia
- szczypta soli
Składniki – masa serowa:
- 750 g białego, trzykrotnie zmielonego sera
- 3 jajka
- 3 żółtka
- 3/4 szklanki cukru
- 1/2 szklanki oleju
- 1 i 1/2 szklanki mleka
- torebka budyniu śmietankowego
Składniki – beza:
- 1/2 szklanki cukru
- 4 białka
Przygotowanie:
Przyrządzenie sernika z rosą zacznij od jego spodu. Dobrze zagnieć na niego składniki. Gdy uzyskasz ciasto o jednolitej konsystencji, wyłóż nim spód tortownicy (26 cm) obłożonej papierem. Podpiecz przez 20 minut w temperaturze 180 stopni.
W międzyczasie przygotuj masę serową. Przełóż wszystkie składniki do miski i miksuj kilka minut – do uzyskania gładkiej, puszystej konsystencji. Gotową masę przełóż na podpieczony spód sernika i piecz przez około godzinę.
Białka ubij z cukrem na sztywną pianę i wyłóż na sernik po 50 minutach pieczenia. Zapiecz całość przez kolejne około 15 minut. Pamiętaj, że beza nie może się wysuszyć, bo nie pojawi się na niej rosa. Musi być tylko złocista.
Anna Miler