niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaDziałyLifestyleRadosna i bezpieczna Wielkanoc z pupilem

Radosna i bezpieczna Wielkanoc z pupilem

Święta Wielkiej Nocy nieodłącznie wiążą się z rodzinnymi spotkaniami i wspólnym biesiadowaniem przy apetycznie zastawionym stole. To czas wzajemnej życzliwości, odpoczynku i często podróży w rodzinne strony. Jak zadbać, by ten okres był równie radosny, co bezpieczny, także dla naszych czworonożnych członków rodzin?

Podczas świąt trzeba pamiętać o tym, by zadbać o komfort czworonożnych przyjaciół, dla których wyjazd lub goście w domu mogą oznaczać stres. Fot. Archiwum WEM

Wyjazd na święta

Każdy wyjazd, także ten na święta, powinien cieszyć wszystkich członków rodziny, dlatego tak ważne jest, aby przed wspólną podróżą zastanowić się, czy dla naszego czworonożnego przyjaciela będzie on przyjemnością, czy może lepiej będzie czuł się, pozostając w domu pod odpowiednią opieką. Pod uwagę warto wziąć naturalne potrzeby zwierzęcia związane z gatunkiem oraz indywidualne cechy.

Psy, w przeciwieństwie do większości kotów, uwielbiają poznawać nowe terytoria. Są silnie związane z opiekunami i ich towarzystwo jest dla nich kluczowe, dlatego wspólna podróż może sprawić im wiele radości. Wyjątkiem może być pies senior, który zdecydowanie lepiej będzie się czuł w dobrze sobie znanych czterech kątach. Podobnie koty, których silny instynkt terytorialny sprawia, że zmiana środowiska może wiązać się u nich ze stresem. Dlatego mruczki lepiej będą się czuły w swoich domach. Jeśli zdecydujemy, aby zostawić swojego ulubieńca pod opieką innej osoby, optymalnie, aby była to osoba, którą zwierzę zna i której ufa. Dzięki temu będzie mu łatwiej zaakceptować naszą nieobecność.

Pod dobrą opieką

W sytuacji, gdy nasz pupil zostaje z tymczasowym opiekunem, niezwykle ważne jest, aby przekazać tej osobie, jak najwięcej informacji, które pomogą jej poczuć się komfortowo i jak najlepiej zadbać o czworonoga. Opowiedzmy, jak wygląda rozkład dnia pupila, co lubi, a czego nie, jakie zabawy preferuje. Jeśli przyjmuje leki, to przekażmy instrukcje, jak je podawać. Utrzymanie znanej zwierzęciu rutyny i brak zmian w harmonogramie umożliwi zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Zostawmy kontakt do naszego lekarza weterynarii i upewnijmy się, że będzie w tym czasie dostępny.

Bezpieczeństwo pupila w podróży

Jeśli planujemy zabrać swojego czworonoga na świąteczny wyjazd, pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu się przed podróżą. Zwierzę musi być przewożone tak, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo jazdy jemu i wszystkim pasażerom. W samochodzie najlepiej stosować metalową klatkę, którą mocuje się w przestrzeni bagażowej lub na podłodze za przednimi siedzeniami, albo transportery samochodowe lub specjalne szelki wpinane do pasów bezpieczeństwa. Róbmy też postoje w czasie jazdy, aby pupil mógł odpocząć, napić się wody i zaspokoić potrzeby fizjologiczne. Ważne, aby podczas przerw pies był zawsze na smyczy.

Przy wielkanocnym stole

Gdy już rozpoczną się świąteczne obchody pamiętajmy, że nasze ulubione przysmaki wielkanocne mogą być nieodpowiednie dla naszych pupili. Psy i koty mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż człowiek, dlatego tak ważne jest, aby nie karmić zwierząt resztkami ze stołu. Świąteczny obiad to często pieczone mięsa z dodatkiem cebuli i czosnku, tłuste potrawy, bigos, smażone kotlety, ostre przyprawy. Ich spożycie przez zwierzęta może doprowadzić do zatruć objawiających się m.in. biegunką i wymiotami, ale również mogących prowadzić do niewydolności nerek czy wątroby. Z kolei tak uwielbiane przez nas wielkanocne wypieki i mazurki często zawierają kakao, rodzynki, orzechy makadamia, czy sztuczny słodzik – ksylitol. Wszystkie te produkty są niebezpieczne dla naszych zwierząt.

Stała dieta to podstawa

Zarówno tym pupilom, które udają się w podróż, jak i tym, które zostają w domach, należy zapewnić stałą i zbilansowaną dietę. Tymczasowy opiekun powinien karmić czworonoga zgodnie z tym samym rytmem – podając to samo jedzenie, w tych samych dawkach i proporcjach, co na co dzień. Dzięki temu unikniemy zaburzeń pokarmowych u pupila i niepotrzebnego stresu jego opiekuna.

Prawidłowe żywienie jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia każdego zwierzęcia. Dieta psa i kota powinna zapewniać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, czyli być kompletna i zbilansowana. Pies powinien jeść 2-3 razy dziennie o ustalonych porach. Z kolei kot potrzebuje mniejszych porcji podawanych kilka razy dziennie.

Pamiętając o naturalnych potrzebach i indywidualnych cechach czworonożnych podopiecznych, jesteśmy w stanie sprawić, że będą zdrowe i szczęśliwe każdego dnia i w każdych okolicznościach. Ta odpowiedzialna opieka i troska jest najlepszą formą podziękowania za radość, jaką psy i koty na co dzień wnoszą do naszego życia.

Newseria.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -