sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaDziałyCiekawostkiSensacja w lasach nadleśnictwa Leżajsk: można spotkać tam białego jelenia

Sensacja w lasach nadleśnictwa Leżajsk: można spotkać tam białego jelenia

Na krótkim, 10-sekundowym filmiku widać, jak przez leśną drogę przebiega stado jeleni, zwane też przez leśników i myśliwych chmarą. Wśród sześciu osobników znalazł się jeden wyjątkowy – biały jeleń. Nagranie opublikowało Nadleśnictwo Leżajsk.

Fot. PAP/EPA/Martin Divisek

„Białego jelenia to ja widzę tutaj po raz pierwszy. To jest sensacja. Do tego jeszcze biały jeleń biegnący w chmarze. To się nieczęsto zdarza” – powiedział PAP leśniczy Hubert Bełz z Leśnictwa Szkółkarskiego w Wydrzu.

Stado jeleni szlachetnych nagrał Konrad Bród, który ze znajomym w niedzielne popołudnie jechał samochodem drogą prowadzącą z Brzózy Królewskiej do wsi Wydrze. Z odległości około 50 metrów zauważyli biegnące stado. „Byliśmy niedaleko pałacu w Julinie. W ostatniej chwili wyciągnąłem telefon. Nie spodziewałem się, że w mojej okolicy trafię na albinosa” – relacjonował PAP Konrad Bród.

Rzecznik prasowy Polskiego Związku Łowieckiego Wacław Matysek również przyznał, że to wyjątkowa sytuacja. „Po raz pierwszy widzę, żeby w Polsce, wśród jeleni szlachetnych był biały osobnik. To taka perełka. Ale żeby mieć pewność, że to jest albinos, trzeba by jeszcze sprawdzić, czy ma czerwone świece, czyli oczy” – powiedział PAP Wacław Matysek.

Zdaniem specjalistów często bywa tak, że białe osobniki są wykluczane z grupy. „Są inne, nie pasują do reszty, wtedy są odpychane, a ponieważ widać je z dużej odległości, taka chmara jest od razu łatwiej namierzalna” – wyjaśnił rzecznik Polskiego Związku Łowieckiego.

Ten z leżajskiego lasu widać, że ma towarzystwo, ale ta przyjaźń nie musi trwać długo. „Jak rozpocznie się rykowisko i jelenie będą szukać dla siebie partnerek, dawni kumple mogą się nawet pobić. Na razie jednak żyją sobie razem i nic się nie dzieje” – dodał Wacław Matysek.

Agnieszka Lipska/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -