piątek, 10 maja, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaRząd przyjął projekt ustawy o budowie zapory na granicy z Białorusią

Rząd przyjął projekt ustawy o budowie zapory na granicy z Białorusią

Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy Polski z Białorusią; projekt, który trafi teraz do Sejmu, zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu – poinformował we wtorek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa w Warszawie, 2 września. Fot. Tomasz Gzell/PAP

„Rada Ministrów przyjęła właśnie projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, zgłoszony przez @MSWiA_GOV_PL. Projekt, który trafi teraz do Sejmu zakłada stworzenie solidnej, wysokiej zapory, wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu” – napisał wieczorem na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji.

W wypowiedzi dla PAP Kamiński zaznaczył, że Straż Graniczna od kilku miesięcy odnotowuje zwiększoną presję migracyjną na polsko–białoruskim odcinku granicy państwowej. „Pomimo zapewnienia dodatkowego wsparcia kadrowego dla oddziałów SG, pomocy żołnierzy Sił Zbrojnych RP i Policji oraz zastosowanych tymczasowych instalacji, liczba podejmowanych prób przekroczenia granicy polsko–białoruskiej nie maleje” – zauważył.

„W związku z tym należy w trybie pilnym podjąć działania w zakresie budowy solidnej, wysokiej zapory wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Takie zabezpieczenie techniczne granicy sprawdziło się już w innych krajach, jako skuteczne rozwiązanie w walce z nielegalną migracją. Sprawdzi się i u nas” – podkreślił szef MSWiA.

Resort poinformował PAP, że celem przyjętego projektu ustawy – którym zajmie się teraz Sejm – jest określenie zasad realizacji budowy zabezpieczenia granicy, stanowiącej też granicę zewnętrzną UE. „Projektowane rozwiązanie będzie polegać na stworzeniu podstaw prawnych umożliwiających szybkie i efektywne zrealizowanie tej inwestycji” – wyjaśniło MSWiA. W przyjętym przez rząd projekcie, jak wskazano, „zaproponowano stworzenie mechanizmów, które umożliwią wybudowanie ogrodzenia w możliwie najkrótszym czasie”.

„Projekt zakłada, że ustawa wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu, ze względu na wyjątkową pilność realizacji inwestycji w kontekście istniejących zagrożeń na granicy państwowej” – zaznaczył szef MSWiA. „Działania reżimu Łukaszenki wymagały zdecydowanej reakcji naszego rządu” – podkreślił Kamiński.

Formalnym inwestorem budowy bariery wzdłuż granicy państwowej będzie, jak przekazał resort, komendant główny Straży Granicznej, który zostanie uprawniony do powołania pełnomocnika w tej sprawie. Zostanie też powołany zespół do przygotowania i realizacji tej inwestycji.

Informacje o projekcie ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej znalazły się we wtorek w wykazie prac legislacyjnych rządu. Napisano tam m.in., że projekt „wskazuje, że informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych bariery nie stanowią informacji publicznej i nie podlegają udostępnieniu w trybie odrębnych przepisów”.

Budowę zapory na granicy z Białorusią, innej niż doraźne zabezpieczenia, zapowiedział w ubiegłym tygodniu w Białymstoku wicepremier ds. bezpieczeństwa, prezes PiS Jarosław Kaczyński po wyjazdowym posiedzeniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

We wtorek „Dziennik Gazeta Prawna” pisał, że rząd projekt specustawy, której przepisy wprowadzą ułatwienia przy budowie muru na granicy, planuje przyjąć w trybie obiegowym. Gazeta informowała, że rząd zabezpieczył na ten cel kwotę 500 mln zł w tegorocznym budżecie, z możliwością wydania tych środków do połowy 2022 r. Specustawa, według dziennika, ma z jednej strony pozwolić na dokończenie budowy umocnień na granicy, z drugiej na utrzymanie ograniczonego dostępu do terenów przygranicznych po zniesieniu stanu wyjątkowego.

Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią – w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego – w związku z presją migracyjną obowiązuje od 2 września. Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 16 tys. prób nielegalnego sforsowania granicy polsko–białoruskiej, z czego ponad 5 tys. miało miejsce w październiku. We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. migrantów.

Agnieszka Ziemska/PAP

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -