sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaPromocjaRynek nieruchomości na Cape Cod

Rynek nieruchomości na Cape Cod

Rynek nieruchomości na Cape Cod to przede wszystkim rynek domów letniskowych, przeznaczonych na zamieszkanie sezonowe, nieregularne.

Rynkowe trendy

Zgodnie z przewidywaniami, wskaźnik sfinalizowanych transakcji zakupu i sprzedaży posiadłości w 2022 roku był o prawie 22% niższy niż w roku poprzednim. W przekroju pięcioletnim rok 2022 przyniósł również najmniejszą liczbę nieruchomości oferowanych na sprzedaż. Zawarte zostały 4,732 transakcje – aż o 15% mniej niż w roku poprzednim.

Rosnące koszty zaciągnięcia kredytu przy jednoczesnym stabilnym wzroście wartości rynkowej nieruchomości („appreciation”), przyczyniły się do mniejszego zainteresowania kredytami hipotecznymi. Barnstable Town zanotowało największy spadek, aż o 11% mniej w poprzednim roku i o 10% mniej niż w 2020 roku.

Jednym z najistotniejszych mierników określających kondycję rynku nieruchomości jest wyznaczenie wskaźnika miesięcznego zasobu nieruchomości przeznaczonych aktualnie na sprzedaż przy obecnej cenie („months supply of inventory” – MOI). Odwołując się do danych historycznych, wskaźnik MOI utrzymujący się poniżej 6 miesięcy wskazuje na „sellers market” i analogicznie – wskaźnik powyżej 6 miesięcy to silny indykator, tzw. „buyers market”. Zasób nieruchomości na Cape Cod aktualnie oscyluje w historycznie niskich granicach 1.5 miesiąca. Warto jednak zauważyć, że jest to wskaźnik o 50% wyższy niż ten zanotowany w 2021 roku. Co ciekawe, nie jest to jednak sytuacja sprzyjająca sprzedającym. Obserwujemy znaczne osłabienie popytu (zainteresowania kupujących), co przekłada się bezpośrednio na wydłużenie długości całej transakcji o 50%. A więc aby sprzedać dom na Cape Cod, trzeba poświęcić na to półtora raza więcej czasu niż proces ten wymagał w 2021 roku.

Czekając na obniżkę cen nieruchomości…

Mniejsze zainteresowanie kupnem posiadłości na Cape Cod tłumaczyć również można powszechnym oczekiwaniem na tąpnięcie cen. Przy rekordowo wysokiej inflacji i ogólnemu pogorszeniu się komfortu życia wiele osób spodziewało się większej aktywności ze strony zmotywowanych sprzedających. Nic bardziej mylnego. Ceny domów utrzymywały się na stabilnym, wysokim poziomie z niewielką korektą w lipcu zeszłego roku. Rynek nieruchomości na Cape Cod nie zanotował większej niż normalnie ilości transakcji typu „foreclosure”.

Najwięcej sfinalizowanych transakcji przy jednocześnie największej liczbie domów wystawionych na sprzedaż w roku poprzednim zanotowanych zostało w Falmouth. Wysoki wskaźnik popytu i podaży zawdzięczamy przede wszystkim bardzo przystępnej lokalizacji miasta. Falmouth zaczyna się tuż po przekroczeniu Bourne Bridge. Stwarza to idealne warunki do całorocznego osiedlenia i możliwości zatrudnienia zarówno na półwyspie, jak i w miastach przed Cape Cod Canal. Podróż samochodem z Bostonu do Falmouth to średnio 1.15 h. Falmouth słynie z rozbudowanej infrastruktury turystycznej: szerokiego zaplecza gastronomiczno-hotelowego, pięknych plaż oraz wielu stawów i jezior otoczonych otuliną lasów.

Falmouth był zdecydowanym liderem wszelkich aktywności na rynku nieruchomości. Najmniejsza aktywność z kolei zanotowana została w Provincetown i w Chatham. Provincetown to mekka ludzi szukających artystycznego i osobistego wyzwolenia, miasto restauracji i rozrywki. Chatham słynne jest z przepięknych, piaszczystych plaż, historycznej zabudowy, parków i obszarowa krytycznej ochrony przyrody. Ceny nieruchomości w Chatham i Provincetown należą do jednych z najwyższych na terenie półwyspu i, zgodnie z oczekiwaniami, miasta te miały jedne z najniższych wskaźników transakcji kupna i sprzedaży.

Rynek nieruchomości na Cape Cod pozostaje w ścisłej korelacji z wydarzeniami i ogólnymi trendami na rynku stanowym. Obecne wskaźniki sugerują, że mimo wydłużonego okresu sprzedaży domów nie należy spodziewać się gwałtownych obniżek cen nieruchomości.

Dodatkowe źródło utrzymania – wynajem krótkoterminowy

Cape Cod jako rynek domów letniskowych stwarza optymalne warunki do wygenerowania również konkretnych korzyści finansowych. Bardzo popularne kilkudniowe wakacje, tzw. „short-term rentals”, nie należą do najtańszych, aczkolwiek są pożądaną alternatywą dla rodzin i osób, które szukają większej prywatności i swobody niż ta, która oferowana jest w hotelach i resortach. Wakacje na Cape Cod cieszyły się ogromną popularnością w latach poprzednich, kiedy mniej osób decydowało się na wyloty z kraju. Posiadłości pod wynajem szukać można na wielu portalach m.in.: arbnb.com, verbo.com oraz, co warto podkreślić, na stronie stworzonej tylko dla półwyspu: www.weneedavacation.com.

Rynek nieruchomości na Cape Cod ma wiele do zaoferowania. Piękne piaszczyste plaże, rozbudowana infrastruktura turystyczna, dostęp do służby zdrowia i niekwestionowany aspekt historyczny przyczyniają się do silnej pozycji ekonomicznej tego regionu.

Ania Karam
Member of the Cape Cod and Islands Association of Realtors
781-708-2934
ania.karam@nemoves.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -