wtorek, 28 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaRuszyła ogólnopolska akcja Akademia Caritas Dzieciom

Ruszyła ogólnopolska akcja Akademia Caritas Dzieciom

Ogólnopolska akcja Akademia Caritas Dzieciom została w niedzielę przed południem zainaugurowana w Zarzeczu k. Przeworska (woj. podkarpackie). W programie znalazło się wiele atrakcji, m.in. przekazanie modułowej pracowni przyrodniczej, pokazy naukowe, występy muzyczne i akrobatyczne.

Uroczystość wręczenia dzieciom tornistrów szkolnych podczas inauguracji ogólnopolskiej akcji Akademia Caritas Dzieciom, 22 sierpnia, w Zarzeczu. Fot. Darek Delmanowicz/PAP

Dominika Chylewska z działu komunikacji Caritas Polska przypomniała, że organizacja ta od wielu lat wspiera dzieci z potrzebujących rodzin, pomagając stworzyć im godne warunki edukacji.

Przypomniała, że kiedyś była to m.in. wieloletnia kampania „Tornister pełen uśmiechów”, w ramach której kupowane były wyprawki dla dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia, a w okresie pandemii również laptopy. Podkreśliła, że ta pomoc wciąż trwa, ale nabiera też nowego wymiaru, bo zmieniają się potrzeby.

„W tym roku, poza tornistrem wypełnionym przyborami szkolnymi, Caritas zapewni swoim najmłodszym podopiecznym nowe zajęcia edukacyjne oraz dodatkowe wsparcie psychologiczne i pedagogiczne. Wszystko to w ramach Akademii Caritas Dzieciom, nowego, edukacyjnego programu skierowanego do najmłodszych” – przekazała Chylewska.

Jak podaje Caritas, Polska Akademia Caritas Dzieciom ma na celu urozmaicenie i poszerzenie oferty edukacyjnej w placówkach świetlicowych prowadzonych przez Caritas w Polsce. W ramach opieki codziennej organizowane będą warsztaty motywacyjne, służące wzmacnianiu własnej wartości, konkretyzacji marzeń, zachęcie do rozwijania zainteresowań.

Ponadto świetlice zostaną wyposażone w modułowe pracownie przyrodnicze, umożliwiające przeprowadzanie eksperymentów naukowych i nauczanie w atrakcyjny sposób biologii, geografii, chemii i fizyki.

Kolejnym elementem projektu jest sportowa akcja charytatywna „Krok za grosz”. Świetlice zorganizują spacery, biegi i wyprawy rowerowe, a Caritas Polska przekaże 1 grosz za każdy krok na zbiórkę wskazanego podopiecznego portalu Uratuję Cię. Trzy świetlice z najlepszymi wynikami otrzymają nagrody.

Akademię Caritas Dzieciom zainaugurowała w niedzielę na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Zarzeczu k. Przeworska msza święta pod przewodnictwem metropolity przemyskiego ks. abp. Adama Szala, połączona ze Świętem Plonów gminy Zarzecze.

Po zakończeniu eucharystii zaplanowano liczne atrakcje, w tym m.in. pokazy naukowe przygotowane przez Centrum Nauki Kopernik, pokazy obrzędów związanych z dożynkami, prezentację i przekazanie modułowej pracowni przyrodniczej, wręczenie dzieciom szkolnym tornistrów, występy muzyczne, kabaretowe i akrobatyczne.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. dyr. Caritas Polska ks. Marcin Iżycki i dyr. Caritas diecezji przemyskiej ks. Artur Janiec.

Impreza została zorganizowana z zachowaniem środków bezpieczeństwa sanitarnego. Można też było skorzystać z mobilnego punktu szczepień, poradnictwa dietetycznego, a także obejrzeć pokazy pierwszej pomocy i wziąć udział w konkursach o tematyce zdrowotnej.

Agnieszka Pipała/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -