czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaWiadomościPolskaRuszają zapisy na szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw HPV

Ruszają zapisy na szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw HPV

27 maja o godz. 7 rano ruszają zapisy na szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw HPV – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Wizytę można będzie umówić przez e-rejestrację lub infolinię 989, lub w przychodni.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej na terenie siedziby Ministerstwa Zdrowia w Warszawie, 26 maja. Spotkanie dot. bezpłatnych szczepień przeciw HPV. Fot. PAP/Paweł Supernak

Sczepienia ruszają 1 czerwca.

HPV (Human Papilloma Virus), czyli ludzki wirus brodawczaka, odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy. Może wywoływać również inne nowotwory u kobiet i mężczyzn.

„Dzisiaj dołączamy do najlepszych (…) do grupy państw, która od wielu lat prowadzi kampanie o szczepieniach, którym udało się w znacznym stopniu zredukować skalę zachorowań” – podkreślił szef MZ na konferencji prasowej.

Zauważył, że zagrożenie zachorowania dotyka dziewczynek i chłopców. „Dlatego nasze szczepienia będą skierowane systematycznie do grup młodych chłopców i dziewczynek. Zaczniemy od rocznika 2010 i 2011 – czyli dwunasto- i trzynastoletnich chłopców i dziewczynek” – poinformował Niedzielski. Dodał, że nie jest istotne, kiedy dziecko miało urodziny – szczepione są całe dwa roczniki dzieci.

Od jutra od godz. 7 rano można będzie zapisać dzieci na szczepienia przez e-rejestrację IKP lub infolinię 989. W tygodniu szczepienia można umówić także w przychodni.

„Uruchamiamy również specjalny serwis – stronę, która będzie informowała o punktach, w których można wykonać szczepienia. Na tę chwilę w kraju jest ich ponad 1300” – wskazał minister.

Agata Zbieg, Iwona Żurek/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -