Obwodowa Komisja Wyborcza numer 262 w New Britain miała w tym roku wyjątkowo dużo pracy. Do udziału w wyborach zarejestrowało się niemal 2070 osób, o niemal 700 więcej niż w poprzednich wyborach parlamentarnych, które miały miejsce w 2019 r. Ostatecznie w lokalu wyborczym, zlokalizowanym w placówce weterańskiej Haller Post 14 października głos oddało 1891 osób, z czego 1876 głosów było ważnych.
Nad przebiegiem procesu głosowania czuwała komisja w składzie: Stanisław Ryszard Sowa – przewodniczący, Tadeusz Siłka – zastępca przewodniczącego i członkowie: Mariusz Bielski, Izabela Bieniek, Janusz Dudkowski, Stefan Jurczewski, Halina Kamińska, Stanisław Łukaszczyk, Zbigniew Rostkowski, Tomasz Wielgomas, Roman Witkowski, Jolanta Wysocka i Andrzej Ziemak.
Przygotowania do wyborów rozpoczęły się już w maju, kiedy to przedstawiciele konsulatu RP w Nowym Jorku skontaktowali się z władzami Haller Post, aby ustalić, czy i w tym roku placówka udostępni salę na punkt wyborczy. Po zgodzie wyrażonej przez zarząd podjęto dalsze działania, zgłoszeni zostali kandydaci do komisji wyborczej, a na kilka dni przed datą wyborów zorganizowano dla nich szkolenie.
Aby wziąć udział w wyborach, należało się wcześniej zarejestrować, co można było zrobić przez internet. Nie wszyscy jednak mieli taką możliwość, w związku z czym Stanisław Ryszard Sowa i Roman Witkowski poświęcali swój prywatny czas po pracy, aby być w placówce i pomagać w rejestracji zgłaszającym się tam osobom.
Podczas głosowania praca komisji przebiegała sprawnie. Poszczególni członkowie komisji wydawali karty wyborcom wg podziału alfabetycznego. W sali były umieszczone instrukcje, jak prawidłowo oddać głos, ponadto wcześniej media polonijne i polskie dostępne w USA prowadziły szeroką kampanię informacyjną na temat wyborów, a mimo tego zdarzały się nieporozumienia, jak np. zaznaczenie kandydata znakiem innym niż „X” czy zdziwienie, że za granicą można głosować tylko na kandydatów z listy warszawskiej (odpowiednio okręg #19 do Sejmu i #44 do Senatu), a nie np. z rejonu Polski, z którego dana osoba się wywodzi. Jednak sytuacji takich nie było wiele, czego dowodzi fakt, że jedynie 15 głosów oddanych w komisji uznano za nieważne.
Wyniki wyborów w New Britain kształtują się podobnie jak wyniki ogólnopolskie. Najwięcej osób, bo aż 884, oddało głos na listę PiS. 625 wyborców postawiło na Koalicję Obywatelską. 134 wyborców w New Britain zagłosowało na Trzecią Drogę (sojusz Polski 2050 Szymona Hołowni i PSL-u), 105 głosów oddano na Konfederację, 64 uzyskała Lewica, a o trzy mniej KW Polska Jest Jedna. 3 głosy oddano na Bezpartyjnych Samorządowców. W głosowaniu na senatora Polonia w New Britain postawiła na kandydatkę PiS Alicję Żebrowską, na którą oddano 979 głosów. Kandydat opozycji Adam Bodnar uzyskał jednak niewiele mniejsze poparcie – zagłosowały na niego 833 osoby.
Szczegółowe wyniki z poszczególnych komisji wyborczych dostępne są na stronie internetowej www.wybory.gov.pl/sejmsenat2023/
Robert Iwanicki
opr. JLS
Fot. Robert Iwanicki