piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaZdrowie i UrodaRak prostaty – objawy i leczenie

Rak prostaty – objawy i leczenie

Wrzesień jest uznawany za Miesiąc Świadomości Raka Prostaty – ma to na celu zwrócenie uwagi na jeden z najczęstszych nowotworów wśród mężczyzn. American Cancer Society szacuje, że prawie 250,000 mężczyzn zostanie zdiagnozowanych z tą chorobą w 2021 roku.

Dr Kenneth Weisman jest urologiem w Hartford HealthCare Medical Group oraz Tallwood Urology & Kidney Institute z oddziałami w Bristolu, Plainville i Southington. Fot. artford HealthCare

W pewnym momencie swojego życia około 13 procent mężczyzn stanie w obliczu diagnozy brzmiącej: rak prostaty – twierdzi Kenneth Weisman, MD, urolog z Hartford HealthCare Medical Group.

Doktor Weisman informuje, że istnieją dwa rodzaje badań przesiewowych w kierunku raka prostaty. Pierwszym z nich jest test antygenu specyficznego dla prostaty (PSA), który jest badaniem krwi, podczas którego mierzy się ilość PSA – substancji pochodzącej z prostaty, którą mężczyzna ma w swoim organizmie. Wysoki poziom PSA może wskazywać na raka prostaty. Drugim rodzajem badań przesiewowych, które są wykonywane, są badania doodbytnicze, podczas których lekarz wyczuje wszelkie nieprawidłowości lub guzki na prostacie.

Jeśli poziom PSA jest wysoki lub podczas badania fizykalnego wyczuwalne są niepokojące zmiany, porozmawiamy z pacjentem o wykonaniu biopsji. Wtedy przyglądamy się bliżej, aby dokładnie wiedzieć, z czym mamy do czynienia i postawić diagnozę – wyjaśnia dr Weisman.

Kiedy więc należy wykonać badania w kierunku diagnostyki raka prostaty? Dr Weisman mówi, że wiek będzie się różnić w zależności od różnych czynników. – Ogólnie wśród mężczyzn bez czynników ryzyka lekarze zaczynają wykonywać badania przesiewowe PSA w wieku od 50 do 55 lat. Jednak badania przesiewowe są też wykonywane u mężczyzn w wieku od 40 do 45 lat, jeśli mają w rodzinie przypadki występowania nowotworów i u Afroamerykanów, u których częściej występuje rak prostaty – wyjaśnia.

Objawy raka prostaty, w porównaniu do innych nowotworów, mogą nie być tak oczywiste. – Niektóre z objawów, które widzę u mężczyzn w wieku powyżej 40 lat, to najczęściej pilność lub częstotliwość, jeśli chodzi o oddawanie moczu, zmniejszenie strumienia moczu lub wstawanie więcej niż raz w nocy, aby oddać mocz – mówi dr Weisman. Dodaje, że niektórzy mężczyźni mogą nie zauważyć tych zmian od razu, ponieważ mogą się stopniowo pogarszać w ciągu kilku lat. – Jeśli ktoś zauważa którykolwiek z tych objawów i trwa to miesiąc lub dłużej, powinien udać się do lekarza – podkreśla dr Weisman.

Jeśli chodzi o leczenie, istnieje kilka różnych opcji w zależności od diagnozy danej osoby. – Rak prostaty obejmuje całą gamę postaci choroby, od takich niestanowiących żadnego ryzyka do mogących stanowić zagrożenie życia – twierdzi dr Weisman. – Jednym z ogromnych kroków w leczeniu raka prostaty było dodanie opcji aktywnego nadzoru. Jeśli znajdziemy minimalną ilość raka, która jest niskiego stopnia, a testy ujawnią, że rak prawdopodobnie nie będzie postępował, pacjent może zdecydować się na powrót do ponownej oceny co 6 do 12 miesięcy – informuje dr Weisman.

Jeśli wykryta zostanie bardzo zaawansowana postać raka, pacjent może przejść operację, podczas której prostata jest usuwana. Jeśli rak rozprzestrzeni się poza prostatę, lekarze będą współpracować z pacjentem w celu określenia najlepszego sposobu działania, którym może być radioterapia lub inne formy leczenia.

Jeśli rak prostaty zostanie wcześnie wykryty, są bardzo duże szanse na przeżycie. Mężczyźni muszą zwracać uwagę na swoje ciało, a jeśli zauważą jakiekolwiek zmiany, udać się do lekarza – twierdzi dr Weisman.

Dr Kenneth Weisman


Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę https://hartfordhealthcare.org/services/urology-kidney lub zadzwoń: 860.348.2500.

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -