czwartek, 28 października, 2021

Radość i duma

W niedzielę, 3 października, główną arterią Manhattanu przemaszerowała 84. Parada Pułaskiego. Nowojorską 5. Aleją defilowała Polonia z Nowego Jorku, New Jersey i Connecticut, a także z Massachusetts i Pensylwanii. Uczestniczyli w niej m.in. weterani, duchowieństwo, młodzież, w tym harcerze i uczniowie polskich szkół dokształcających. Licznie reprezentowane były polonijne organizacje, uwagę przykuwały banery poszczególnych grup, bogato zdobione platformy oraz dumnie kroczący marszałkowie i piękne miss poszczególnych kontyngentów. Duże zainteresowanie wzbudził także przejazd motocyklistów oraz całej gamy aut – od zabytków rodem z PRL-u po luksusowe ferrari.

Organizowana od 1937 roku Parada Pułaskiego jest drugą, najstarszą paradą etniczną w Nowym Jorku. Fot. Archiwum WEM

Głównym Marszałkiem tegorocznej parady była Jadwiga Heidi Kopala z New Jersey, która wspaniale wywiązała się z roli gospodyni, z uśmiechem i serdecznością witając kolejne grupy. Tytuł marszałków honorowych przypadł Helenie Knapczyk z Connecticut – Sybiraczce i prezesce Korpusu Pomocniczego Pań przy SWAP oraz trzykrotnej mistrzyni olimpijskiej Anicie Włodarczyk. Na paradzie obecni byli także stały przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski, konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki oraz lubiany przez Polonię artysta Stan Borys. Tegoroczna parada dedykowana była św. Janowi Pawłowi II w 100. rocznicę jego urodzin. Przemarsz 5. Aleją poprzedziła uroczysta msza św. w Katedrze św. Patryka oraz śniadanie, natomiast związany z paradą bankiet odbędzie się dopiero za miesiąc, 12 listopada.

Organizowana od 1937 roku Parada Pułaskiego jest drugą, najstarszą paradą etniczną w Nowym Jorku. O ile nam wiadomo, była to też pierwsza parada zorganizowana w Nowym Jorku od czasu wybuchu pandemii. I mimo że być może uczestniczyło w niej nieco mniej niż zazwyczaj osób, to duże znaczenie ma fakt, iż tradycja ta jest kontynuowana, a radość, duma i entuzjazm uczestników sprawiały, że chyba nikt nie miał wątpliwości – tego dnia Nowy Jork należał do Polonii!

WEM


Więcej zdjęć na: https://bialyorzel24.com/84-parada-pulaskiego-w-nowym-jorku/

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -