niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaPoloniaNowy Jork„Przywróćmy dzieciom uśmiech!”

„Przywróćmy dzieciom uśmiech!”

„Świąteczny Uśmiech Dziecka” oraz Walentynkowy Bal Children’s Smile Foundation to dwie bardzo duże akcje charytatywne, które na stałe wpisały się do kalendarza polonijnych wydarzeń. Fundusze zebrane podczas obu wydarzeń w całości przeznaczane są na pomoc w leczeniu chorych dzieci.

Szczytne inicjatywy

Powoli zbliża się do końca kolejny rok zdominowany przez pandemię Covid-19, która mimo że powoli ustępuje, to jednak w dalszym ciągu wywiera ogromny wpływ na nasze życie. Szczególnie dotkliwie daje się we znaki osobom chorym, które nie tylko muszą zmagać się z dodatkowym zagrożeniem dla ich zdrowia, ale także z utrudnionym dostępem do odpowiedniej opieki medycznej. Pokonywanie dodatkowych barier powiększa koszty ich leczenia, niejednokrotnie i tak przekraczające finansowe możliwości chorych oraz ich rodzin. Dlatego też bardzo ważna jest pomoc okazywana potrzebującym osobom przez różne organizacje i fundacje. Jedną z nich jest działająca w Nowym Jorku Children’s Smile Foundation. Posiadająca 22-letnie doświadczenie, renomę i zaufanie Polonii fundacja nie ustaje w swoich działaniach i nawet podczas pandemii wspierała finansowo potrzebujące dzieci, a także ciągle zwiększa okazywaną pomoc.

Wojtuś Runke ma pięć lat i od 2018 roku leczony jest na oddziale Onkologii Okulistycznej Centrum Onkologicznego Memorial Sloan-Kettering w Nowym Jorku. Zdiagnozowano u niego obustronnego siatkówczaka oczu. Przeszedł kilka metod leczenia z wyłuszczeniem lewego oka (obecnie posiada w jego miejscu protezę). Również słabo widzi na prawe oko. W sierpniu tego roku zdiagnozowano u niego nawrót choroby nowotworowej. Do tej pory przeszedł kilkanaście chemioterapii, lecz nadal pozostaje zagrożony rozwojem nowych lub nawracających guzów siatkówki w prawym oku. Walka o ocalenie jego jedynego oczka trwa. Fot. Archiwum Children’s Smile Foundation

Mimo że nadal mamy wiele ograniczeń związanych z pandemią, to jednak wbrew przeciwnościom losu staramy się odbudowywać naszą działalność. Pierwszym krokiem jest wznowienie naszych akcji charytatywnych celem pozyskania funduszy na wsparcie potrzebujących dzieci. Żeby to sprawnie i skutecznie realizować, do naszego zespołu dołączyliśmy nowego dyrektora wykonawczego – mówi Mariusz Śniarowski, prezes Children’s Smile Foundation. Na wakujące od dwóch lat stanowisko Rada Dyrektorów wybrała Wojciecha Maślankę, który znany jest głównie jako dziennikarz, ale także jako osoba wspierająca i współorganizująca różne akcje charytatywne. Jego doskonała znajomość polonijnego środowiska na pewno ułatwi fundacji realizację akcji charytatywnych, wznowienie imprez i wydarzeń, które zostały wstrzymane przez pandemię, a także wprowadzenie nowych pomysłów konsolidujących Polonię do wspólnego działania w kwestii niesienia pomocy oraz wspierania potrzebujących i chorych dzieci. Najbliższym dużym wydarzeniem, z którego fundusze zostaną przeznaczone na ten cel, będzie doroczny Bal Walentynkowy zaplanowany na 12 lutego przyszłego roku. Impreza ta posiada już swoją tradycję i stanowi ważny element pozyskiwania środków ma pomoc dla dzieci. Podobnie jest z trwającą już od końca listopada akcją „Świąteczny Uśmiech Dziecka” organizowaną wspólnie z Polsko-Słowiańską Federalną Unią Kredytową (PSFCU).

„Świąteczny Uśmiech Dziecka”

Jest to już ósma edycja akcji przeprowadzanej wśród członków PSFCU. Jej celem jest zbiórka funduszy na pomoc potrzebującym dzieciom w Stanach Zjednoczonych oraz wybranym hospicjom w Polsce. Children’s Smile Foundation jest nie tylko współorganizatorem – wraz z PSFCU – tej akcji, ale również jej beneficjentem. Warto podkreślić, że wszystkie pieniądze zebrane w ramach „Świątecznego Uśmiechu Dziecka” przekazywane są w całości do wybranych organizacji, które z kolei przeznaczają je na pomoc dzieciom. W dodatku PSFCU nie pobiera żadnych opłat związanych z transakcjami. W tym roku akcja obejmuje cztery podmioty wspierające chore dzieci:

Hospicjum Opatrzności Bożej – Księża Orioniści w Wołominie

Przebywają w nim chorzy z chorobą nowotworową i z objawami niemożliwymi do złagodzenia w warunkach domowych. Jest w nim udzielana pomoc chorym, którzy z powodu towarzyszących chorobie objawów nie mogą dłużej przebywać w szpitalach, w domach rodzinnych lub domach opieki. Wspiera także rodziny, które ze względu na trudne sytuacje życiowe potrzebują – na czas przejściowy – pomocy w opiece nad bliskimi.

Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci Świetlikowo w Tychach

Działa na rzecz nieuleczalnie chorych dzieci, prowadząc dla nich trzy rodzaje wsparcia. Pierwsze to Hospicjum Domowe, w ramach którego udziela bezpłatnych, całodobowych świadczeń medycznych małym pacjentom z całego województwa śląskiego. Prowadzi również Centrum Opieki Dziennej dla nieuleczalnie chorych dzieci. Funkcjonuje również jako Hospicjum Perinatalne świadcząc opiekę nad rodzinami oczekującymi dziecka, u którego stwierdzono nieuleczalną wadę rozwojową lub chorobę. Oferuje także opiekę lekarską oraz psychologiczną dla rodziców.

Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne – Hospicjum im. Jana Pawła II w Bielsku Białej

Powstało dzięki grupie społeczników, głównie nauczycieli, którzy połączyli się w Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne. Jego inicjatorką była Grażyna Chorąży, która po swoich doświadczeniach z chorobą nowotworową chciała pomóc osobom znajdującym się w podobnej sytuacji. Hospicjum swoją opieką obejmuje chorych z rozpoznaniem m.in.: choroby nowotworowej, owrzodzenia odleżynowego, niewydolności oddechowej, chorób wywołanych przez wirus HIV oraz kardiomiopatii w okresie schyłkowym.

Children’s Smile Foundation w Nowym Jorku

Od 1999 roku nieustannie pomaga dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, zarówno w Polsce, jak i Stanach Zjednoczonych. Wspiera potrzebujących dzięki hojności darczyńców, sponsorów i swoich członków, a także dzięki funduszom zebranym podczas akcji charytatywnych. Jej Rada Dyrektorów wykonuje swoje obowiązki na zasadzie wolontariatu. Jest organizacją non-for-profit zarejestrowaną zgodnie z paragrafem 501(c)(3) Kodeksu Podatkowego USA, przez co donatorzy wpłacone pieniądze mogą odliczać od podatku.

Każda z wymienionych organizacji biorących udział w tegorocznej akcji „Świąteczny Uśmiech Dziecka” ma założone w PSFCU swoje niezależne konto, na które trafiają donacje deklarowane przez ofiarodawców. Pieniądze można wpłacać bezpośrednio w oddziałach PSFCU lub korzystając z bankowości internetowej i mobilnej. Informacje o numerach kont można znaleźć pod adresem: https://pl.psfcu.com/files/pslavic/1/file/CHS%202021%20PL.pdf.

Zbiórka funduszy rozpoczęła się 26 listopada i potrwa do 31 grudnia br.
W ciągu siedmiu dotychczasowych edycji tej akcji, zebrano łącznie 834 tys. dolarów, które trafiły do 16 hospicjów w Polsce, hospicjum w Wilnie oraz nowojorskiej Children’s Smile Foundation.

Bal Walentynkowy

Doroczny Bal Walentynkowy organizowany przez Children’s Smile Foundation jest imprezą charytatywną, podczas której zbierane są fundusze potrzebne na pomoc dla potrzebujących i chorych dzieci. Przeznaczone są na to nie tylko pieniądze pochodzące ze sprzedaży biletów, ale także loterii fantowej i licytacji. W tym roku – po raz kolejny – Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda ufundowała i przekazała na aukcję bardzo atrakcyjny prezent.

Fundusze pozyskane z najbliższego Balu Walentynkowego zostaną przekazane na leczenie 5-letniego Wojtusia Runke, który walczy z siatkówczakiem – nowotworem oczu. Podczas balu tradycyjnie zostanie uhonorowana osoba, która w znaczący sposób wspiera działalność Children’s Smile Foundation oraz chore dzieci. Tym razem będzie to dr Iwona Mienko, pediatra, która swoją praktykę lekarską prowadzi na nowojorskim Ridgewood.

Bal Walentynkowy odbędzie się 12 lutego w pięknej sali Chateau Briand na Long Island (440 Old Country Rd, Carle Place, NY 11514). Początek zaplanowany jest na godz. 7 wieczorem. Bilety w cenie 150 dolarów można rezerwować w siedzibie Children’s Smile Foundation (6043 Maspeth Ave, Maspeth, NY 11378) lub pod nr. tel.: (718) 894 6443). Więcej informacji można znaleźć na stronie www.childrenssmilefoundation.org, na fecebookowym profilu „Children’s Smile Foundation” i na plakatach oraz uzyskać wysyłając email na adres: info@childrenssmilefoundation.org.

Informacja prasowa, opr. WEM

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -