Kilka lat temu przepisałem moją nieruchomość w Nowym Jorku na trust. W razie mojej śmierci majątek ma przejść na syna i wnuczka. Zarządcą trustu jest mój syn, który nie przekazuje mi dochodu z budynku; pobiera czynsz od lokatorów, nie płacąc na czas niezbędnych podatków i opłat. Czy mogę wycofać się z trustu i przekazać majątek w inny sposób?
To zależy od tego, jakiego rodzaju trust został założony. Jeżeli majątek został przekazany do trustu odwołalnego („revocable”), nie ma większych problemów, żeby taki trust odwołać; wtedy majątek wraca do poprzedniego właściciela.
Jeżeli założony trust jest tzw. nieodwołalny, to można go odwołać, ale tylko za zgodą beneficjentów. Nawet jeżeli syn wyraziłby zgodę na odwołanie trustu, problem może być z wnuczkiem. Jeżeli wnuczek nie jest pełnoletni, trust nie może być odwołany.
Można też zmienić zarządcę lub beneficjenta, jeżeli trust tak przewidywał. Trust wówczas pozostaje w mocy, tylko kto inny będzie zarządcą lub beneficjentem.
Trust może też przewidywać przekazanie majątku na nowo założony trust, który ustalić może innych beneficjentów.
Tak więc niezbędne jest sprawdzenie, jakie dokumenty zostały podpisane i zarejestrowane.
* * *
Zamierzam zawrzeć związek małżeński. Mam majątek na własne imię nabyty przed małżeństwem. Słyszałem, że ten majątek dalej pozostaje mój, nawet w trakcie małżeństwa. Czy warto w związku z tym sporządzić umowę przedmałżeńską?
Umowa taka może przewidywać, że wzrost wartości majątku w trakcie małżeństwa nie będzie traktowany jako majątek małżeński. Umowa może przewidywać, że majątek ten może być przekazany na wypadek śmierci z pominięciem małżonka, można zawrzeć klauzulę, że małżonkowie zrzekają się prawa do złożenia sprzeciwu co do postanowień testamentu drugiego małżonka. W przeciwnym razie drugi małżonek odziedziczy, w zależności od sytuacji rodzinnej, całość lub część majątku małżonka.
Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com
Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.