środa, 9 października, 2024
Strona głównaDziałyPoradyJak przygotować się do wizyty z agentem Medicare?

Jak przygotować się do wizyty z agentem Medicare?

Coroczny okres zapisowy (AEP) rozpoczęty. Data 15 października pozwoli Państwu na wybór i zapisanie się na plan uzupełniający do Medicare, który wystartuje z datą 1 stycznia 2025 r. Okres zapisowy pozwala każdemu posiadaczowi Medicare na dopasowanie pokrycia do nowych, obecnych potrzeb na najbliższy rok kalendarzowy. W poniższym artykule chcę zająć się tematem: jak przygotować się do wizyty z agentem właśnie w tym okresie i jak wybrać odpowiedniego agenta?

Fot. Archiwum WEM

Zdaję sobie sprawę, że osoby powyżej 65. roku życia oraz młodsi posiadacze Medicare w ostatnich tygodniach zalewani są informacjami dotyczącymi nowej oferty firm ubezpieczeniowych na 2025 rok. Państwa skrzynki pocztowe i emailowe pękają w szwach. Wszystkie rozwiązania i oferty wyglądają interesująco i skonstruowane są w sposób mający na celu zwrócenie Państwa uwagi na załączoną ofertę. Wiemy dobrze, że reklama jest dźwignią handlu, ale w formie małej reklamówki firmy ubezpieczeniowe fizycznie nie są w stanie przedstawić wszystkiego dokładnie. Prezentują tylko zarys, zwracają uwagę na niektóre szczegóły wyróżniające dany plan.

Co wybrać? Jak sprawdzić, czy plan posiadany przez nas nadal będzie dobrze funkcjonował w przyszłym roku? Czy mamy inne rozwiązania, inne opcje? Czy są one lepsze, gorsze? Czy warto zmieniać?

Z tymi pytaniami zmagamy się co roku. Rozwiązaniem może być spotkanie z agentem ubezpieczeniowych specjalizującym się w ubezpieczeniach na zdrowie i Medicare.

Jak wybrać odpowiedniego agenta? Jak upewnić się, że podejdzie do sprawy obiektywnie, a nie przez pryzmat własnych korzyści?

Poniżej podamy kilka porad, jak wybrać odpowiednią osobę do spotkania i jak się do tego spotkania przygotować.

Po pierwsze: agent ubezpieczeniowy agentowi ubezpieczeniowemu nierówny. Jak w każdej branży, istnieją specjaliści w każdej dziedzinie. Branża ubezpieczeniowa jest rozległa. Na co dzień słyszycie Państwo o ubezpieczeniach na samochody, domy, motocykle, workers compensation itp. Ubezpieczenia na zdrowie są jedną z najbardziej dynamicznie zmieniających się dziedzin w branży. Trzeba być na co dzień w kontakcie z firmami ubezpieczeniowymi, śledzić najnowsze regulacje prawne zarówno po stronie federalnej, jak i po stronie stanowej. Przepisy dotyczące produktów, ich dostępności, pokrycia i zasięgu zmieniają się średnio kilka razy do roku. Agenci zajmujący się wszystkimi dziedzinami ubezpieczeń fizycznie nie są w stanie nadążyć za powyższymi zmianami, tym bardziej jeśli dotyczą one kilku firm, a nie tylko jednej. Szukajmy więc agenta specjalizującego się na co dzień w ubezpieczeniach na zdrowie, a nie oferującego pełną gamę ubezpieczeń na wszystko.

Po drugie: Medicare jest specyficzną grupą ubezpieczeń na zdrowie, wymagającą specjalnych corocznych treningów, licencji i certyfikatów. Nie każdy agent ubezpieczeniowy, specjalizujący się w ubezpieczeniach na zdrowie, je posiada. Jest to kwestia zaangażowania, czasu i specjalizacji w danej dziedzinie. Najważniejszą licencją upoważniającą nas do oferowania całej gamy ubezpieczeń dedykowanych posiadaczom Medicare jest AHIP. Aby agent mógł legalnie oferować plany zniżkowe na leki na receptę (PDP – Part D Medicare) oraz plany typu Medicare Advantage (MA – Part C), nie tylko musi posiadać i odnawiać co roku powyższą licencję, ale również jest odpowiedzialny za specjalistyczny trening dotyczący powyższych produktów, z każdą firmą ubezpieczeniową, z którą ma kontrakt ich dotyczący i której produkty chce mieć w swojej ofercie. Jak widzicie Państwo sami, nie jest to takie proste.

Po trzecie: warto rozmawiać z agentem posiadającym obiektywne podejście do obecnej oferty rynkowej, czyli mówiąc krótko oferującym produkty co najmniej kilku firm na danym terenie. Agenci oferujący produkty tylko jednej firmy nie mogą być obiektywni i nie mogą w pełni dostosować odpowiedniego produktu do Państwa potrzeb. Nie ma na tym rynku firmy najlepszej dla wszystkich. Każda z firm i jej oferta przeznaczona jest do specyficznej grupy odbiorców i nie jest w stanie zadowolić każdego.

Po czwarte: agenci opłacani są bezpośrednio z firmy ubezpieczeniowych lub brokera/agencji zrzeszającej grupę agentów. Każda z firm oferujących produkty Part D i Part C Medicare płaci dokładnie taką samą, ustaloną każdego roku przez urząd federalny CMS, stawkę za te produkty. Agent więc nie powinien stronniczo kierować klienta tylko w stronę jednej firmy, ale by móc to zrobić i rzetelnie dostosować plan do potrzeb klienta, musi mieć kontrakt z co najmniej 3-4 firmami ubezpieczeniowymi. Im ich więcej, tym lepiej dla Was. Inaczej obiektywność nie istnieje!

Umawiając się z agentem, możecie Państwo zawsze zapytać o posiadane licencje i jakie firmy ubezpieczeniowe reprezentuje. To pozwoli Państwu spędzić czas z osobą kompetentną, mającą możliwość dobrania dodatków do Waszych potrzeb.

Po piąte: wielu agentów aktywuje swoją działalność tylko na czas Corocznego Okresu Zapisowego. Potem jest bardzo trudno się z nimi skontaktować. Szukajcie Państwo agenta, którego biuro otwarte jest przez cały rok.

Ideą naszej agencji Medicare po polsku® zawsze było motto: „Nie sztuką jest sprzedać polisę, sztuką jest pomóc posiadaczowi w korzystaniu ze wspólnie wybranej polisy, tak by udowodnić dobry wybór”.

Idąc na spotkanie z agentem, pamiętajcie Państwo o zabraniu listy leków, które zażywacie codziennie po to, by dobrać odpowiednią i najtańszą ofertę z planów zniżkowych na leki na receptę. Weźcie też obowiązkowo nową kartę Medicare. Stare karty (z numerem social security) niestety nie będą już umożliwiały dokonania zapisów od roku 2021. Oczywiście dokumenty potwierdzające Waszą tożsamość i forma płatności (książeczka czekowa)będą również niezbędne.

Robert Sobczak


Robert Sobczak – studiował na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, University of Applied Science FHTW (Berlin) oraz Keller Graduate School of Management (Chicago). Licencjonowany agent ubezpieczeniowy działający na terenie stanów: Illinois, Arizona, Florida, Georgia, Indiana, Louisiana, Ohio, Pennsylvania, Michigan, Missouri, New York, New Jersey, North and South Carolina, Texas, Virginia, Wisconsin. W pełni certyfikowany do pomocy również w sprawach ubezpieczeń Medicare. Współpracuje z liderami rynku ubezpieczeń na zdrowie, życie i przyszłość. Współtwórca projektów Obamacare HotlineTM, Medicare po polsku®, Zdrowie Życie Przyszłość. Jego pasją są ludzie i świadczenie im wielopoziomowej pomocy. Wspiera lokalne fundacje charytatywne. Nie boi się konkurencji i obala mity dotyczące ubezpieczeń. Drażni go niesprawiedliwość i głupota. Cieszy się z sukcesów ludzi z pasją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -