czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Czy mogę sprzedać swój udział w nieruchomości, której jestem współwłaścicielem wraz z byłą żoną? Po rozwodzie oboje jesteśmy nadal wpisani na tytule własności i razem spłacamy pożyczkę. Na podstawie wyroku rozwodowego była żona spłaca część pożyczki z alimentów małżeńskich. Mój udział ma być wykupiony przez nią za dwa lata lub dom ma zostać wystawiony na sprzedaż. Czy mogę sprzedać teraz swój udział osobie trzeciej?

Jeżeli nie ma zakazu takiej sprzedaży w wyroku lub porozumieniu rozwodowym, taki udział może być sprzedany. Rozwód zniósł własność małżeńską, nawet jeżeli nie doszło do zmiany formy własności. Osoba, która kupi Pana udział, będzie musiała czekać dwa lata na sprzedaż nieruchomości. Oczywiście banki raczej nie sfinansują kupna połowy nieruchomości, więc kupujący pańską część musi mieć własne fundusze na taki zakup.

Mam sporządzić testament w Nowym Jorku. Czy mam obowiązek zostawić część spadku dla męża i dzieci?

Prawo stanu Nowy Jork chroni małżonka i nieletnie dzieci przed wydziedziczeniem w drodze testamentu. Pozostały przy życiu małżonek może wystąpić do sądu spadkowego o $50,000 lub 1/3 spadku, cokolwiek jest większe, jeżeli testament przewiduje mniej dla żyjącego małżonka. W imieniu nieletniego dziecka o taką część występuje jego opiekun. Aby nie stracić takiego prawa, pozostały przy życiu małżonek musi złożyć odpowiedni wniosek do sądu nie później niż 6 miesięcy od ustanowienia zarządcy spadku, nie później jednak niż 2 lata od śmierci testatora; terminy takie mogą być wyjątkowo przedłużone. Jeżeli sporządzający testament zamierza wydziedziczyć dzieci pełnoletnie, najlepiej o tym stwierdzić w samym testamencie, a w oddzielnym dokumencie podać przyczyny takiej decyzji.

Romuald Magda, Esq.


Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -