wtorek, 7 maja, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Negocjowałem z właścicielem wynajem mieszkania. Moja oferta została przyjęta i zapłaciłem $3,000 za tzw. „security deposit”. Na aplikacji było napisane, że jeżeli nie podpiszę umowy w ciągu 2 tygodni, wpłacony depozyt ulega przepadkowi. Znalazłem po tygodniu inne mieszkanie, gdzie się wprowadziłem. Właściciel pierwszego mieszkania odmawia zwrotu depozytu, powołując się na warunki aplikacji o mieszkanie. Czy właściciel ma rację?

Właściciel ma obowiązek oddać depozyt. Według przepisów właściciel nie może żądać „security deposit” zanim nie została podpisana umowa o najem. Jeżeli nie dostanie Pan pieniędzy, można wystąpić w mieście Nowy Jork do Small Claim Court i sprawa będzie wygrana. Jedynie w wypadku, gdy wniosek o mieszkanie wyraźnie precyzuje, że pobrana oplata należny się za zatrzymanie mieszkania dla najemcy (tzw. „hold deposit”), właściciel nie musi zwrócić pieniędzy. To jest jednak coś innego niż „security deposit”. Aplikacja musi w takim wypadku zawierać pouczenie, że „hold deposit” ulega przepadkowi, jeżeli umowa najmu nie zostanie podpisana; podpis lokatora musi być też poświadczony przed notariuszem.

* * *

Po śmierci rodziców zostałem współwłaścicielem dwurodzinnego domu w Nowym Jorku. Drugim współwłaścicielem jest mój wujek, brat ojca. Moje mieszkanie w budynku stoi puste, gdyż wujek, który zajmuje drugie mieszkanie, nie zgadza się, abym wynajmował swoją część. Kto w tej sytuacji jest zobowiązany do płacenia podatków i ubezpieczenia domu? Czy strony mają płacić po połowie?

Podatki muszą być zapłacone w całości do miasta. Jeżeli jeden ze współwłaścicieli zapłaci tylko połowę, a drugi nic, Wydział Finansowy nakładać będzie opłaty karne i procenty za brakujące podatki. Obciążają one całość nieruchomości. Wydział może wystąpić do sądu o przejęcie budynku na własność za niepłacone podatki. Podobnie rzecz się ma z opłatami za ubezpieczenie. Polisa ubezpieczeniowa wygaśnie, jeżeli właściciele nie zapłacą całości za koszty ubezpieczenia. W razie pożaru czy wypadku właściciele muszą płacić odszkodowanie z własnej kieszeni lub sprzedać budynek.

Jeśli jeden ze współwłaścicieli nie płaci swojej części opłat, najlepiej, aby opłaty zapłacił w całości drugi współwłaściciel, po czy wystąpił do sądu o zniesienie współwłasności i zwrot poniesionych kosztów.

Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com


Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -