piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Czy zapis w testamencie przeważa nad postanowieniem trustu? Jeżeli testament stanowi, że zmarły przekazuje środki zgromadzone na koncie bankowym siostrze, ale przed śmiercią konto zostało przeniesione do trustu, to czy siostra dostanie pieniądze z konta?

Testament odnosi się tylko do tego majątku, który należał do zmarłego w chwili jego śmierci. Jeżeli trust przewiduje inną osobę, która ma dostać pieniądze z konta na wypadek śmierci i własność konta była przeniesiona na trust, to tenże trust, a nie zmarły, był jego właścicielem w chwili śmierci. Zatem to, kto dostanie pieniądze, zależy od postanowień trustu.

* * *

W budynku, w którym mieszkam, mamy na piętrze chorego psychicznie lokatora. Osoba ta ma wyznaczonego opiekuna z pomocy socjalnej, jednak opiekun nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Nasz sąsiad zakłóca ciszę nocną, jest często agresywny, zaczepia mieszkańców w budynku. Niesprzątane mieszkanie jest źródłem robactwa. Policja nie chce interweniować. Zarząd budynku ignoruje nasze prośby o interwencję. Co można zrobić w takiej sytuacji?

W pierwszej kolejności można zwrócić się do właściciela budynku z prośbą o interwencję. Proszę podać w liście daty, kiedy zakłócana była cisza nocna, kiedy i w stosunku do kogo sąsiad był agresywny, opisać niehigieniczne warunki istniejące w budynku.

Jeżeli to nie pomoże, można wystąpić do sądu przeciwko właścicielowi o nieprzestrzeganie przepisów dot. warunków mieszkaniowych (Warranty of Habitability), czy zakłócanie spokoju w budynku (Warranty of Quiet Enjoyment). Właściciel ma obowiązek zareagowania na wiarygodne zażalenia mieszkańców. Właściciel ponosi odpowiedzialność, gdy zezwala na istnienie warunków niebezpiecznych dla życia lub zdrowia ludzkiego. To samo dotyczy tolerowania przez właściciela lokatora uciążliwego dla innych mieszkańców.

Jeżeli skargi na lokatora są uzasadnione, właściciel może i powinien wystąpić z wnioskiem o eksmisję uciążliwego lokatora, jeżeli inne środki nie działają.

Wysłany wcześniej list jest dowodem w sądzie, że właściciel był informowany o zażaleniach i zaniechał działań. W sprawie w sądzie wymagane będą osobiste zeznania mieszkańców, którzy zgłaszali takie zażalenia.

Romuald Magda Esq.
romuald@magdaesq.com


Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -