czwartek, 26 maja, 2022
Strona głównaDziałyPoradyPrzy Kawie o Prawie

Przy Kawie o Prawie

Rodzice podzielili spadek po sobie pomiędzy czworo dzieci; ja zostałem ustalony przez sąd zarządcą spadku. Jedno z rodzeństwa wystąpiło ze sporem do sądu o niewłaściwe prowadzenie zarządu spadku i zbyt wysokie wydatki. Sprawa trwała kilka lat – sąd stwierdził, że zarząd by prowadzony prawidłowo i zatwierdził wszystkie wydatki. Koszty adwokatów za kilka lat pracy uszczupliły wartość spadku netto do podziału. Czy możemy wystąpić ze sprawą do sądu przeciwko bratu, który rozpoczął niepotrzebne postępowanie? Chcielibyśmy, aby jego część została zmniejszona o poniesione koszty adwokackie.

W takiej sytuacji Pan jako zarządca może wystąpić w sądzie spadkowym o potrącenie kosztów adwokackich z części należnej bratu. Sprawa jednak ciągnąć się może kolejne kilka lat zanim sąd wyda decyzję. Inną opcją są negocjacje o polubowne ustalenie płatności takich kosztów.

* * *

Jestem lokatorką w domu dwurodzinnym na Brooklynie od 6 lat. Mam pisemną umowę najmu. Dostałam pismo od właściciela informujące, że umowa nie zostanie przedłużona, i wzywające mnie do wyprowadzania się w ciągu 3 miesięcy. Pismo nie podaje żadnej przyczyny, dlaczego umowa najmu nie zostanie odnowiona. Mam poważnie chore dziecko. Chciałabym zostać w mieszkaniu lub wyprowadzić się dopiero pod koniec roku. Co mogę zrobić, żeby zapobiec eksmisji po 3 miesiącach?

W budynkach dwurodzinnych właściciel nie ma obowiązku odnowienia umowy najmu; nie musi też podawać przyczyny odmowy przedłużenia umowy. Jednak właściciel musi rozpocząć sprawę w sądzie, aby doprowadzić do eksmisji. Lokator może wystąpić w sądzie o czas na poszukiwanie nowego mieszkania – sąd ma prawo dać czas do jednego roku na szukanie nowego mieszkania – pod warunkiem, że czynsz będzie płacony na bieżąco.

Romuald Magda, Esq.


Adwokat Romuald Magda, Esq. prowadzi praktykę prawną w Nowym Jorku od 1995 r. Jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz New York Law School. Wieloletni członek Stowarzyszenia Prawników Stanu Nowy Jork oraz Stowarzyszenia Prawników Polsko-Amerykańskich w Nowym Jorku. Posiada uprawnienia do występowania przed sądami Stanu Nowy Jork. Wszystkie osoby pracujące w naszej kancelarii mówią po polsku i angielsku.


Ta kolumna powstała w celach edukacyjnych i w żadnym wypadku nie może zastępować porady prawnej.

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -