poniedziałek, 20 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaPrzemysław Czarnek zachęca do udziału w programie „Poznaj Polskę”

Przemysław Czarnek zachęca do udziału w programie „Poznaj Polskę”

Do udziału w programie „Poznaj Polskę” zachęca w liście dyrektorów szkół i uczniów minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jestem przekonany, że program „Poznaj Polskę” będzie się przyczyniał do tego, że młodzi ludzie będą dorastać w poczuciu dumy z bycia Polakami – podkreślił.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w ramach posiedzenia Rady Gabinetowej, 30 sierpnia, w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Rada Gabinetowa poświęcona będzie przygotowaniom do nowego roku szkolnego. Fot. Radek Pietruszka/PAP

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało w poniedziałek, że szef resortu podpisał w piątek komunikat o ustanowieniu programu „Poznaj Polskę”, będącego częścią Polskiego Ładu.

Przypomniano, że w ramach projektu szkoły otrzymają środki na dofinansowanie wyjazdów do muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury i instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. Nabór wniosków rozpocznie się 6 września i będzie prowadzony w trybie ciągłym do 30 września 2021 r. lub do wyczerpania środków finansowych.

MEiN przekazało, że Czarnek wystosował list do dyrektorów szkół i nauczycieli, w którym zachęcił do uczestnictwa w programie. Wskazał w nim, że celem przedsięwzięcia „Poznaj Polskę” jest wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. „Program to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki” – podkreślono.

Minister edukacji i nauki zaznaczył, że „na finansowanie przedsięwzięcia w 2021 r. przewidziana jest łączna kwota 15 mln zł”. Wsparcie może pokryć koszty przejazdu, biletów wstępu, przewodnika, zakwaterowania, wyżywienia czy ubezpieczenia uczestników wyjazdu.

Szkoła ma otrzymać dofinansowanie w wysokości do 80 proc. planowanych kosztów wycieczki: jednodniowej – do kwoty 5 tys. zł, dwudniowej – do kwoty 10 tys. zł oraz trzydniowej – do kwoty 15 tys. zł.

Czarnek przypomniał w liście, że w pilotażowej edycji programu „Poznaj Polskę” resort zaproponował wycieczki w ramach czterech obszarów edukacyjnych: Śladami Polskiego Państwa Podziemnego, Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Kultura i dziedzictwo narodowe oraz Największe osiągnięcia polskiej nauki.

Wskazano, że w wyjazdach będą mogli uczestniczyć uczniowie z trzech grup wiekowych: I grupa – klasy I–III ze szkół podstawowych, II grupa – klasy IV-VIII ze szkół podstawowych, III grupa – szkoły ponadpodstawowe.

„Pragnę zapewnić, że idea szeroko rozumianej edukacji patriotycznej jest mi szczególnie bliska. Chciałbym, aby młodzi ludzie, którzy w przyszłości będą decydować do losach naszego kraju, znali polską kulturę, szanowali język i dziedzictwo narodowe, a przede wszystkim dorastali w poczuciu dumy z bycia Polakami. Jestem przekonany, że program +Poznaj Polskę+ będzie się do tego przyczyniał” – napisał Czarnek w liście skierowanym do dyrektorów szkół i nauczycieli.

Minister podkreślił także, że jest to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie, które w takim stopniu wspiera edukację patriotyczną. „Dzięki środkom z programu młodzi ludzie będą mogli poznawać istotne miejsca oraz wydarzenia związane z historią Polski, ważne dla naszej pamięci oraz zbiorowej tożsamości. Będą mogli bezpośrednio doświadczać przeszłości i odkrywać ją w ciekawy sposób” – zaznaczył Czarnek.

ipa/mhr/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

Gest uznania

Tradycja dobrej zabawy

- Advertisment -