niedziela, 2 października, 2022
Strona głównaPoloniaNew JerseyPrzebudowa terenu wokół pomnika Katyń 1940 w NJ: Plany nabierają kształtu

Przebudowa terenu wokół pomnika Katyń 1940 w NJ: Plany nabierają kształtu

29 lipca roku Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych (KOPKOH) został zaproszony do udziału w spotkaniu zorganizowanym przez Exchange Place Special Improvement District, podczas którego plany zmiany architektury krajobrazu wokół pomnika przedstawił Donald M. Pepe, pełnomocnik SID Exchange Place Alliance. Postulaty wysuwane przez KOPKOH, mieszkańców Jersey City i Polonię w ciągu ostatniego roku zostały częściowo przyjęte, co jest powodem do zadowolenia. Podczas otwartego spotkania wiele osób zabrało głos i wyraziło swoją aprobatę dla planów przebudowy placu.

Wokół pomnika posadzone zostaną niskie krzewy i kwiaty, teren zostanie wyłożony kostką brukową. Fot. KOPKOH

KOPKOH cieszy się, że plany uwzględniają nisko rosnące rośliny i krzewy wokół pomnika, a nie drzewa, które na początku proponowano, a które mogłyby przesłaniać widok. Dodatkowo za pomnikiem proponuje się półokrągły murek – ławkę, który będzie miejscem refleksji i odpoczynku.

Kolejną obawą, jaką miała Polonia, było to, że nie będzie możliwości gromadzenia się przed Pomnikiem Katyńskim podczas corocznych uroczystości. Pomnik otoczony drzewami i trawnikiem nie byłby dostępny dla szerokiej rzeszy zgromadzonych, a należy przypomnieć, że KOPKOH organizuje uroczystości, w których bierze udział średnio od 50 do 200 osób. Projektanci zajęli się tym problemem, tworząc owal otaczający pomnik, który prowadziłby do większej przestrzeni przed pomnikiem, bliżej pasażu nadbrzeżnego. Planiści poinformowali podczas spotkania, że ta przestrzeń z łatwością pomieści do 200 osób, a jeśli potrzebna będzie dodatkowa przestrzeń, można będzie również wykorzystać wyznaczoną utwardzoną scenę w pobliżu hotelu Hyatt.

Planiści miejscy współpracują z przedstawicielami środowiska polonijnego, by projekt przebudowy terenu wokół pomnika dał zadowalający efekt dla wszystkich. Fot. KOPKOH

Planiści zaproponowali również, że dołożą kostkę brukową, która ma być ułożona przy wejściu do pomnika. Poszerzono też drogę wokół parku dla pojazdów ratowniczych. Ruch lokalny nie będzie dozwolony, a usuwalne pachołki będą zainstalowane, aby uniemożliwić wjazd na teren parku.

Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych jest wdzięczny tym, którzy poprzez współpracę przyczyniają się do wypracowania satysfakcjonujących rozwiązań, szczególnie Exchange Place Special Improvement District na czele z dyrektor Elizabeth Cain, jej asystentowi Martin Schmid oraz Zarządowi EPASID i przewodniczącemu Michael DeMarco.

Osoby zainteresowane informacjami na temat prac wokół pomnika lub chcące wyrazić swoje sugestie, proszone są o kontakt z KOPKOH pod adresem monumentkatyn@gmail.com.

Alicja Woźniak – Przewodnicząca Zarządu Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych (KOPKOH

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -