niedziela, 21 lipca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaProjekt dla kobiet „Bezpieczna, świadoma ja”

Projekt dla kobiet „Bezpieczna, świadoma ja”

Program in vitro, akcje edukacyjne uświadamiające, że pacjentki onkologiczne mogą zostać rodzicami i nieinwazyjne badania prenatalne dla wszystkich kobiet w ciąży przewiduje nowy projekt resortu zdrowia „Bezpieczna, świadoma ja” – poinformowała minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji dot. bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet, 31 stycznia, w siedzibie resortu w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz

Szefowa MZ przedstawiła w środę w Warszawie projekt dla kobiet „Bezpieczna, świadoma ja”. Jak mówiła, ma on sprawić, by kobiety w każdym wieku mogły czuć się bezpiecznie jeśli chodzi o ochronę ich zdrowia.

Częścią projektu jest program in vitro. „Od początku lutego będzie pracował zespół, który opracuje kryteria dostępności do programu dla pacjentek, ale także kryteria dostępności dla podmiotów leczniczych, które zechcą w tym projekcie brać udział” – poinformowała Leszczyna.

Podkreśliła, że MZ każdego roku przeznaczy na ten cel co najmniej pół miliarda złotych. „Startujemy 1 czerwca” – zapowiedziała.

Leszczyna zwróciła też uwagę na kwestię oncofertility, czyli onkopłodności.

„To coś, co jest bardzo ważne dla młodych osób, które chcą mieć dzieci, ale muszą być poddani procedurze onkologicznej” – tłumaczyła minister. Zapowiedziała dużą akcję edukacyjną, informacyjną i uświadamiającą, że mimo choroby onkologicznej można być rodzicem.

Leszczyna poinformowała też, że badania prenatalne będą dostępne dla wszystkich kobiet w ciąży. „Będą prowadzone najnowocześniejszymi metodami, nie będą inwazyjne” – podkreśliła.

Agata Zbieg, Katarzyna Lechowicz-Dyl/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -