poniedziałek, 25 listopada, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaProf. Zbigniew Rau nowym szefem dyplomacji

Prof. Zbigniew Rau nowym szefem dyplomacji

26 sierpnia 2020 roku prof. Zbigniew Rau został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę na urząd ministra spraw zagranicznych. Zastąpił prof. Jacka Czaputowicza, który objął to stanowisko na początku 2018 roku. Nowy szef MSZ to człowiek do tej pory mało znany, choć jego doświadczenie w polityce i nauce jest ogromne.

Prof. Zbigniew Rau ma 65 lat. Wcześniej był m.in. senatorem, posłem i szefem sejmowej komisji spraw zagranicznych. Fot. gov.pl

Zbigniew Rau urodził się 3 lutego 1955 roku w Łodzi. W 1977 roku ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a stopień doktora nauk prawnych uzyskał 5 lat później. Był wieloletnim wykładowcą i stypendystą uczelni niemieckich, holenderskich, brytyjskich, amerykańskich i australijskich, m.in.: Universität Trier, Universität Gießen, International Law School, University of Limburg (Maastricht), Trinity College, Cambridge University (Cambridge), Department of Government, University of Texas at Austin, Social Philosophy and Policy Center, Bowling Green State University (Bowling Green), Hoover Institution, Stanford University (Stanford), Murphy Institute of Political Economy, Tulane University (New Orleans), Research School of Social Sciences, Australian National University (Canberra).

Nowy szef polskiej dyplomacji habilitował się w 1996 roku, a tytuł profesora otrzymał w 2005 roku. Jest kierownikiem Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych oraz Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a Uniwersytetu Łódzkiego.

W 1980 roku Zbigniew Rau wstąpił do NSZZ „Solidarność”. Pełnił funkcję eksperta ds. weryfikacji wyborów Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Ziemi Łódzkiej.

W polityce przełomowym dla Zbigniewa Raua rokiem był 2005. Został wtedy członkiem Honorowego Komitetu Poparcia prof. Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, zaś w wyborach parlamentarnych uzyskał mandat senatora VI kadencji z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu piotrkowskim. Do 2007 roku był reprezentantem polskiego parlamentu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.

W 2008 roku Rau zaczął działać we władzach stowarzyszenia Ziemia Łódzka XXI oraz w radzie ogólnopolskiego ruchu Polska XXI. Po wyborach parlamentarnych w 2015 roku został powołany na stanowisko wojewody łódzkiego, które piastował do 2019 roku, kiedy zdobył mandat posła IX kadencji z okręgu łódzkiego. W Sejmie objął funkcję przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych oraz przewodniczącego Polsko-Brytyjskiej Grupy Parlamentarnej, a w tym roku stanął na czele delegacji polskiego parlamentu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.

Jako naukowiec Zbigniew Rau jest autorem wielu publikacji m.in. „Kontraktarianizm kontra holizm” (Lanham 1995), „Od komunizmu do liberalizmu” (Łódź 1998), „Liberalizm. Zarys myśli politycznej XIX i XX wieku” (Warszawa 2000), „Zapomniana wolność. W poszukiwaniu historycznych podstaw liberalizmu” (Łódź 2004). Za swoją dotychczasową działalność otrzymał m.in. Srebrny Krzyż Zasługi(2001) czy Medal Komisji Edukacji Narodowej (2007).

Doświadczenie i wiedzę prof. Zbigniewa Raua podkreśla premier Mateusz Morawiecki. – Jest profesorem prawa, zajmuje się też tematyką transatlantycką, ale też ma ogromne zainteresowania dot. spraw gospodarczych czy europejskich. Miałem szansę go poznać wiele lat wcześniej, wiem, jakie są jego priorytety, jego cele i one są też zbieżne z tym, co wyznaczyliśmy ministrowi do realizacji na polu zarówno kadrowym, jak i na polu współpracy z różnymi podmiotami i państwami – powiedział 20 sierpnia br. na konferencji prasowej w KPRM premier Morawiecki.

Podczas uroczystości powołania prof. Raua do rządu prezydent Andrzej Duda stwierdził, że obejmuje on „niezwykle ważny urząd w trudnych czasach”. – Pan profesor Zbigniew Rau był senatorem, dzisiaj jest posłem, jest nie tylko szefem Komisji Spraw Zagranicznych, lecz także szefem naszej delegacji na Zgromadzenie Rady Europy. W związku z powyższym to ogromne doświadczenie jest. W międzyczasie był Pan Profesor przecież wojewodą łódzkim, a więc doświadczenie prowadzenia dużego urzędu, w którym mnóstwo spraw prowadzi się na bieżąco, także jest wielkie – dodał.

Pierwszymi służbowymi wyjazdami nowego ministra spraw zagranicznych było nieformalne spotkanie szefów dyplomacji państw członkowskich UE w Berlinie (27-28 sierpnia br.) oraz udział w Forum Strategicznym w Bled w Słowenii (31 sierpnia br.).

opr. bo

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -