wtorek, 21 września, 2021
Strona głównaPoloniaPolonia w AmeryceProf. Marek Rudnicki kandydatem na senatora RP

Prof. Marek Rudnicki kandydatem na senatora RP

Polonia doczekała się w końcu swojego reprezentanta wśród kandydatów do polskiego parlamentu. W gronie osób, na które będziemy mogli głosować 12 października br., jest profesor Marek Rudnicki na stałe mieszkający i działający w Chicago. Ten światowej sławy lekarz i działacz wystartuje z okręgu nr 44, w którym głosuje Polonia całego świata. Mimo że znalazł się na listach wyborczych Prawa i Sprawiedliwości, to jest osobą bezpartyjną. Zasiada także w Polonijnej Radzie Konsultacyjnej działającej przy marszałku Senatu.

Prof. Marek Rudnicki (z prawej) od 2018 roku jest członkiem Polonijnej Rady Konsultacyjnej działającej przy Marszałku Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Na zdj. z marszałkiem Stanisławem Karczewskim. Fot. Polish Consulate in Chicago

Reakcja Polonii

Informacja o wpisaniu na listę wyborczą prof. Marka Rudnickiego pojawiła się 16 sierpnia, gdy Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło swoich kandydatów. Wśród nich znalazł się także bezpartyjny przedstawiciel Polonii. Wiadomość ta ucieszyła nie tylko mieszkańców metropolii chicagowskiej czy nowojorskiej, ale także wielu innych amerykańskich ośrodków, w których żyją nasi rodacy. Wśród komentarzy, jakie na ten temat pojawiają się na internetowych forach, a zwłaszcza na facebookowych profilach i grupach dyskusyjnych, dominują pozytywne opinie. „Na naszych oczach dokonuje się historyczny moment dopuszczenia do udziału w strukturach władzy reprezentanta Polonii. Jest to niezaprzeczalny fakt otwarcia politycznego państwa polskiego na 20-milionową polską diasporę zamieszkującą poza granicami Polski” – napisał na Facebooku Waldemar Biniecki, publicysta Pax Polonica, zachęcając wszystkich do głosowania na jedynego przedstawiciela Polonii wśród kandydatów do Senatu RP.

Marek Rudnicki jest świetnym, znanym lekarzem, filantropistą i po prostu dobrym i mądrym człowiekiem. Znam go osobiście, przez wiele lat mieszkaliśmy obok siebie. Ma zapał do działalności społecznej i chwała mu za to. Jakoś dziwnie jestem przekonany, że nieprzypadkowo, mimo poparcia ze strony PiS-u, występuje jako „bezpartyjny”. Ogromnej Polonii Amerykańskiej potrzebny jest ktoś, kto by reprezentował jej potrzeby w polskim Senacie. Wbrew wszystkim hejterom ta Polonia wysyła i inwestuje miliony, jeżeli nie miliardy, do Polski i powinna mieć swojego przedstawiciela w Polsce. Znając Marka, jakoś dziwnie się nie boję, że mimo poparcia ze strony PiS-u, będzie godnie nas reprezentował i będzie postępował zgodnie ze swoim sumieniem, a nie interesami partyjnymi PiS-u. Dlatego, mimo innych skłonności politycznych, popieram całym sercem jego kandydaturę i według mnie wszyscy myślący Polacy powinni zrobić to samo – stwierdził z kolei Andre-Andrzej Babinicz. – Popierajmy Marka Rudnickiego, to naprawdę szansa dla Polonii – podkreśliła krótko Kate Murawska. Z zacytowanych wypowiedzi, jak i szeregu innych, które można znaleźć na publicznych forach, wynika, że Polonia jest bardzo zadowolona z możliwości głosowania na swojego reprezentanta, w dodatku bezpartyjnego.

Działalność Marka Rudnickiego

Dr hab. n. med. Marek Rudnicki jest byłym wykładowcą i profesorem University of Illinois w Chicago oraz przewodniczącym Department of Surgery w Ross University School of Medicine, a także dyrektorem Rezydencji Chirurgicznej w Advocate Medical Center w Chicago i członkiem Rady Dyrektorów Metropolitan Chicago Chapter oraz Governor w American College of Surgeons. Poza tym jest związany z wieloma innymi amerykańskimi i polskimi towarzystwami medycznymi. Pełni funkcję prezesa Związku Lekarzy Polskich w Chicago i jest byłym doradcą ministra zdrowia (2001–2002) oraz prezydentem Światowej Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych (2009-2016). Jest także członkiem Collegium of Eminent Scientists, zrzeszającego najbardziej prominentnych przedstawicieli polskiej nauki na emigracji. Pełni również funkcję przewodniczącego Międzynarodowej Rady Naukowej „Wiadomości Lekarskich”. W polsko-amerykańskim środowisku medycznym jest także znany jako założyciel „Amber Coalition”, organizacji non profit koncentrującej się na zapobieganiu i wczesnym wykrywaniu problemów onkologicznych. „Amber Coalition” powstała w ramach   Polsko-Amerykańskiego Programu Walki z Rakiem Piersi. Poza zawodową działalnością prof. Marek Rudnicki jest inicjatorem i współorganizatorem wielu akcji środowisk polonijnych związanych z obroną dobrego imienia Polski i Polaków na obczyźnie oraz autorem programów w amerykańskiej sieci radiowej NPR upamiętniających wkład Polski i Polaków w zwycięstwo nad Niemcami podczas drugiej wojny światowej oraz opisujących przeobrażenia polityczne po upadku komunizmu w 1989 roku. Poza tym jest także miłośnikiem sportu, a zwłaszcza tenisa i narciarstwa oraz himalaizmu – zdobył kilka największych szczytów świata.

Przeszłość kandydata Polonii

Prof. Marek Rudnicki ma bogatą przeszłość antykomunistyczną. W latach 80. był członkiem krajowych struktur opozycyjnych i współzałożycielem Solidarności w Śląskiej Akademii Medycznej. Reprezentował także swoje środowisko w regionalnych i krajowych organach akademickiej służby zdrowia. W latach 1982-1987 był członkiem Biskupiego Komitetu Pomocy Więzionym i Internowanym, a także organizatorem pomocy medycznej dla represjonowanych i ich rodzin. Poza tym zajmował się kolportażem prasy podziemnej m.in. „Tygodnika Mazowsze” w Regionie Śląsko-Dąbrowskim. W 1987 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych.

Nagrody i wyróżnienia

Prof. Marek Rudnicki za swoją działalność zawodową oraz opozycyjną i społeczną otrzymał wiele nagród i medali. Jest wyróżniony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Platynowym Laurem Ambasadora Spraw Polskich, Prymasowskim Złotym Medalem za Posługę dla Kościoła i Narodu, Złotą Odznaką za Zasługi dla Województwa Katowickiego, Medalem „Honoris Gratia” Prezydenta Miasta Krakowa, Medalem Honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich za Zasługi dla Obrony Praw Człowieka, a także Medalem „Gloria Medicinae” – najwyższym odznaczeniem przyznawanym lekarzowi przez polskie środowisko medyczne. Jest także laureatem honorowego tytułu Ambasadora Polskich Kongresów. Był także wybrany Człowiekiem Roku, Polonusem Roku i Wybitnym Polakiem za Granicą.

W październikowych wyborach o miejsce w Senacie będzie rywalizował m.in. z Kazimierzem Michałem Ujazdowskim, byłym posłem PiS i ministrem kultury w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, który jest kandydatem Platformy Obywatelskiej. 

MK

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -