wtorek, 21 września, 2021
Strona głównaWiadomościPolskaPrezydent zachęca rodziców do zaszczepienia dzieci

Prezydent zachęca rodziców do zaszczepienia dzieci

Zachęcam państwa, żeby zaszczepić dzieci, ale chcę także, żeby państwo mieli zapewnione prawo do podjęcia tej decyzji – zwrócił się prezydent Andrzej Duda do rodziców uczniów podczas inauguracji roku szkolnego w Kruszewie (Mazowieckie).

Prezydent RP Andrzej Duda (C–P) oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda (C–L) podczas uroczystej inauguracji roku szkolnego 2021/2022 w Publicznej Szkole Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Kruszewie, 1 września. Fot. Piotr Nowak/PAP

Prezydent wraz z pierwszą damą Agata Kornhauser-Dudą wzięli w środę udział w inauguracji roku szkolnego w szkole im. Papieża Jana Pawła II w Kruszewie (Mazowieckie).

„Jako prezydent RP zachęcam państwa do tego, żeby dzieci zaszczepić, ale chcę także, żeby państwo mieli zapewnione prawo do podjęcia tej decyzji – odpowiedzialnie, jako rodzice” – oświadczył Duda. Zapewnił, że szczepienie w ogromnym stopniu ogranicza możliwość ciężkiego zachorowania na koronawirusa i związane z tym powikłania.

„To jest szczególnie trudny czas, dlatego tak ważne jest to, że możemy się spotkać, bo przez te 1,5 roku doznaliśmy czegoś, czego nikt z nas nie przewidywał. Dzieci, młodzież nie mogły chodzić do szkoły – nauka była zdalna, w jednych szkołach funkcjonowała lepiej, w drugich gorzej” – zaznaczył Duda. Jak mówił, „w wielu przypadkach nauka zdalna to nie było to, co wystarczyło dzieciom i młodzieży, żeby można było powiedzieć, że normalnie się rozwijają i pod względem edukacji i pod względem społecznym”.

„W większości – przyznajcie się – cieszycie się, kiedy mogliście wrócić do szkoły, kiedy mogliście się znowu spotkać z kolegami. Kiedy mogliście się twarzą w twarz spotkać z waszymi nauczycielami i możecie znów normalnie się uczyć, korzystając ze wszystkich możliwości, jakie niesie ten właśnie element społeczny – bycia razem, bycia z klasa tworzenia wspólnoty” – powiedział do dzieci prezydent.

Przypomniał, że w poniedziałek odbyła się Rada Gabinetowa poświęcona organizacji roku szkolnego. „Z wielką radością usłyszałem od pana premiera, że nie przewiduje lockdownu szkolnego, że wszystko wskazuje na to, iż w wyniku postępującego programu szczepień nie będzie takiej potrzeby” – relacjonował Andrzej Duda. Apelował, by zachować zasady obowiązujące podczas pandemii – dezynfekcję pomieszczeń, częste mycie rąk, co pozwoli np. ograniczyć infekcje grypowe.

Prezydent życzył, żeby rok szkolny przebiegł spokojnie, a dzieci z radością i uśmiechem spotkały się na jego końcu, po pełnym przejściu programu nauczania. „Żeby to był dobry rok szkolny” – mówił prezydent Duda.

Agata Kornhauser–Duda zauważyła, że to dzieci są bohaterami tego dnia. „Wróciliście z zasłużonego wypoczynku. Mam nadzieję, że był to dobry wypoczynek, że mieliście okazję do wypoczynku aktywnego – na świeżym powietrzu, że mieliście okazje do towarzyskich spotkań” – mówiła. Jej zdaniem tegoroczny początek edukacji jest jednak wyjątkowy, gdy większość uczniów z największą chęcią przekracza próg szkoły, do jej normalnych warunków.

„Myślę, że pewnie wielu z was uświadomiło sobie, że szkoła to nie jest tylko miejsce, gdzie zdobywa się wiedzę (…), to jest również miejsce spotkań, budowania waszych relacji” – podkreśliła pierwsza dama. Prosiła, by szczególną troską kolegów i nauczycieli otoczyć tegorocznych drugoklasistów, którzy miniony pandemiczny rok przeszli w nietypowych warunkach.

Podziękowała nauczycielom, którzy w ubiegłym roku z dnia na dzień podjęli naukę w trybie zdalnym. „Chciałam państwu bardzo podziękować, wyrazić ogromny szacunek, za to, że właściwie z dnia na dzień państwo przestawili się na zdalny tryb nauczania. To było ogromne wyzwanie. Dla wszystkich” – powiedziała.

„Państwo bez wahania przystąpiliście do tego. To wiązało się z dodatkowymi obowiązkami – przygotowaniem materiałów, bardzo często z różnymi szkoleniami. Poświęciliście na to dużo więcej pracy niż w poprzednich latach. Bardzo chciałabym, żeby społeczeństwo to doceniło” – stwierdziła Kornhauser–Duda.

„Przede wszystkim życzę sobie i państwu, żeby zawód nauczyciela był zawodem szanowanym w społeczeństwie, bo jest to bardzo ważny, piękny, ale trudny zawód” – podkreśliła. Życzyła też „dobrego, owocnego, pełnego sukcesów roku szkolnego 2021-2022, który miejmy nadzieję, będzie się odbywał w murach szkolnych”.

Para prezydencka obejrzała też akademię szkolną, w której dzieci przypomniały historię szkoły, wysłuchali występów wokalnych uczniów. Po krótkim spotkaniu z nauczycielami Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda pozowali przed szkołą do pamiątkowych zdjęć z poszczególnymi klasami kruszewskiej podstawówki.

Aleksander Główczewski, Mateusz Roszak/PAP

spot_img

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -