sobota, 27 listopada, 2021
Strona głównaPoloniaNew JerseyPrezydent RP Andrzej Duda spotka się z Polonią w Linden

Prezydent RP Andrzej Duda spotka się z Polonią w Linden

We wrześniu prezydent RP Andrzej Duda weźmie udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku. Przy okazji swego pobytu w Stanach Zjednoczonych spotka się z rodakami. Spotkanie odbędzie się w Raymond Wood Bauer Promenade, 400 N Wood Ave, Linden, NJ, w czwartek 23 września o godz. 18.00.

Spotkanie odbędzie się w Raymond Wood Bauer Promenade (na zdj.) w czwartek 23 września o godz. 18.00. Fot. linden-nj.gov

W miejscu, w którym ma dojść do spotkania Polonii z prezydentem i jego małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, często odbywają się bezpłatne koncerty czy specjalne wydarzenia, takie jak National Night Out Against Crime i Fire Prevention Night, a także Dance Nights. Jak informuje Konsulat Generalny RP w nowym Jorku, spotkanie ma charakter otwarty, zaproszeni są wszyscy, nie tylko Polonia mieszkająca w Linden czy New Jersey, choć to ona jest współgospodarzem tego spotkania. Jednak ze względu na sytuację pandemiczną wejście na teren Promenady może być limitowane. Dlatego zainteresowani uczestnictwem proszeni są o odpowiednio wcześniejsze przybycie – służby porządkowe otworzą wejście na teren już o godz. 16.00. Z uwagi na względy bezpieczeństwa każdy powinien posiadać dowód tożsamości.

Linden w stanie New Jersey, znajdujące się zaledwie 13 mil od Manhattanu i graniczące ze Staten Island, jest miastem o znacznym odsetku polonijnej populacji – jak wynika z danych statystycznych, ponad 13% mieszkańców deklaruje polskie pochodzenie. Aby podkreślić wkład, jaki Polacy wnieśli w rozwój miasta i jaki nadal wnoszą, obecny burmistrz Linden zainicjował organizowanie dorocznego Festiwalu Polskiego Dziedzictwa. Pierwsza edycja tego wydarzenia odbyła się w 2019 roku, a w tym roku, po pandemicznej przerwie, festiwal powrócił. Linden może się też pochwalić mocno rozwiniętą polonijną infrastrukturą – w mieście funkcjonuje Polska Szkoła im. Karola Wojtyły, istnieje polska parafia, działają polskie sklepy i biznesy. Wizyta głowy państwa polskiego będzie niewątpliwie ważnym momentem w historii lokalnej Polonii oraz wielkim przeżyciem dla wszystkich związanych duchowo z ojczyzną.

WEM

spot_img

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -