czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaWiadomościPolskaPrezydent: prawdopodobnie do Polski napłynie nowa fala uchodźców z Ukrainy

Prezydent: prawdopodobnie do Polski napłynie nowa fala uchodźców z Ukrainy

Infrastruktura energetyczna na Ukrainie jest brutalnie niszczona. Ukraińcy nie będą mieli czym ogrzać swoich mieszkań. Prawdopodobnie nowa fala uchodźców napłynie do Polski. Trwają przygotowania do tej sytuacji – powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda podczas gali XX edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP na Uniwersytecie Rzeszowskim, w ramach VII edycji „Kongresu 590”, 17 listopada. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Prezydent podczas rozmowy w studiu Kongresu 590 w Rzeszowie podkreślił istotną rolę Podkarpacia w udzielaniu pomocy Ukrainie. „Podkarpacie staje na wysokości zadania w trudnym czasie, kiedy przybywają tutaj cały czas uchodźcy z Ukrainy. W czasie, w którym toczy się wojna na Ukrainie, będąca wynikiem rosyjskiej napaści na ten kraj, Podkarpacie zdało egzamin” – mówił prezydent.

Jak dodał, przez Podkarpacie i Rzeszów biegnie nieustannie dla Ukrainy pomoc humanitarna, rzeczowa i militarna. Podkreślił, że w ostatnim czasie „infrastruktura energetyczna na Ukrainie jest brutalnie niszczona i burzona przez Rosjan”. „Ukraińcy nie będą mieli w wielu przypadkach, czym ogrzać swoich mieszkań, nie będą mieli ciepłej wody. Prawdopodobnie nowa fala uchodźców napłynie do Polski. Te przygotowania tutaj w tej chwili trwają. Rozmawiałem o tym z marszałkiem województwa podkarpackiego Władysławem Ortylem” – mówił prezydent.

Podkreślił przy tym, że państwo polskie musi normalnie funkcjonować. „To, że społeczeństwo, tutejszy biznes i władze zdają egzamin jest bardzo ważne i pokazuje ich odpowiedzialność” – dodał prezydent Duda.

W ostatnich tygodniach wojska rosyjskie znacząco zintensyfikowały ostrzały obiektów energetycznych na Ukrainie. Atakowano tego rodzaju instalacje m.in. w Kijowie, a także w większości regionów kraju.

Ukraińscy politycy i media podkreślają, że kraj przygotowuje się na ciężką zimę i poważny deficyt energii. Według nich, poprzez ostrzały ukraińskiej infrastruktury cywilnej Kreml próbuje wywołać katastrofę humanitarną i sprowokować nową falę uchodźców do krajów europejskich.

Jak podkreślają eksperci, ataki na obiekty cywilne są zbrodnią wojenną w świetle prawa międzynarodowego, a niszczenie infrastruktury energetycznej nie ma żadnego uzasadnienia wojskowego.

Mateusz Mikowski/PAP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze

Ostatnio dodane

- Advertisment -